لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ایرانی‌ها ۶۳ درصد کمتر از میانگین جهانی گوشت مصرف می‌کنند

افزایش ۲۳۶ درصدی قیمت مسکن در ۵ سال گذشته


بر اساس آمار رسمی وزارت راه و شهرسازی از بازار مسکن در آبان‌ ماه سال ۹۲ متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران سه میلیون و ۸۲۱ هزار تومان بود. این در حالی است که به دنبال افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن در اواخر سال ۹۶ و سال ۹۷ متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه در آبان‌ماه سال گذشته به ۹ میلیون و ۱۸۵ هزار تومان افزایش یافت. به عبارت دیگر در یک بازه زمانی ۵ ساله قیمت مسکن در پایتخت ۱۴۰.۳ درصد افزایش یافت.

چند روز قبل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن جدیدترین قیمت‌ها در بازار مسکن را منتشر کرد که در آن متوسط قیمت هر مترمربع ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار تومان بود. مقایسه این قیمت با متوسط قیمت مسکن در آبان‌ماه سال ۹۲ حکایت از افزایش ۲۶۳.۲ درصد دارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۸۰ درصد تولید‌کنندگان در تنگنا هستند


یک کارشناس حوزه اقتصاد گفت: مالیات بر افزایش افزوده، مالیات عملکردها، مالیات سالیانه، نرخ سود بانکی ۱۸ درصد از جمله تنگنا‌های بخش خصوصی برای رشد اقتصادی در ایران است و حدود ۸۰ درصد تولید کنندگان با این فضای بسته اقتصادی برای ادامه فعالیت با مشکل مواجه هستند.

وی در ادامه بیان کرد: در سال‌های گذشته با افزایش نرخ بیکاری اقداماتی در جهت تسهیل فعالیت بخش خصوصی صورت گرفت، اما به دلیل عدم همکاری سایر بخش‌های اقتصادی مانند بانک، مالیات و گمرک توفیق چندانی در این امر حاصل نشد و بخش خصوصی ابراز مناسبی برای مقابله با تحریم‌ها ندارد و این موضوع برخلاف میل تولیدکنندگان است.

منبع: خبرگزاری میزان

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

گرانی بنزین به بازار آهن هم سرایت کرد


رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران گفت: دلیل گرانی محصولات فولادی را باید جو روانی افزایش قیمت بنزین و ارز در بازار دانست، اما باید این نکته را توجه کنید که تقاضا در بازار زیاد نشده و همچنان ساخت و ساز راکد است و رونقی در بازار به وجود نیامده است.

وی تصریح کرد: ما در فرایند تولید، توزیع و قیمت گذاری محصولات فولادی و به معنی واقعی در تصمیم گیری‌ها دخالتی نداریم و در حال حاضر هر کیلو میلگرد ۴۳۰۰ تومان تا ۴۴۵۰ تومان به فروش می رسد. در بخش تیر آهن هم ما با افزایش ۷ تا ۸ درصدی قیمت ها روبه رو هستیم.

منبع: اعتماد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ایرانی‌ها ۶۳ درصد کمتر از میانگین جهانی گوشت مصرف می‌کنند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: میزان مصرف گوشت در ایران نسبت به نرم جهانی منفی ۶۳ درصد است. ضمن اینکه مصرف شکر در ایران هشت تا هفت برابر میزان جهانی است.

وی در ادامه گفت: بیش از نیمی از مردم ایران چاق هستند و میزان شیوع چاقی در افراد بالای ۱۸ سال رشد دارد؛ به طوری که در دانش‌آموزان قبل از سن بلوغ و در دختران ۲۰ درصد و در پسران ۲۲ درصد چاق هستند و تنها بخشی از مردم در روستاهای دور افتاده به دلیل سبک زندگی سالم‌تر و کمتر از ۴۰ درصد دچار چاقی هستند.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG