لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۱۶ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند

۱۶ میلیون ایرانی زیر خط فقر هستند

قائم مقام رئیس کمیته امداد گفت: گفته می‌شود ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر هستند و در حال حاضر تنها حدود چهار میلیون نفر تحت پوشش کمیته امداد هستند و براساس برآورده‌های ما در صورتی که قصد داشته باشیم تمام افراد زیر خط فقر را در حد تامین خوراک تحت پوشش بگیریم یازده هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت.

به گفته وی: همه افراد زیر خط فقر تحت پوشش نهادهای حمایتی نیستند و تنها بین ۲۰ تا ۲۴ درصد از آنها تحت پوشش قرار دارند و مابقی تحت پوشش هیچ نهادی نیستند.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مرگ سالانه پنج هزار نفر در ایران بر اثر مسمومیت دارویی


عضو هیأت‌علمی دانشگاه گفت: طبق گزارش سازمان غذا و دارو، سالانه حدود ۵۶۰۰ نفر در ایران جان خود را در اثر مسمومیت دارویی از دست می‌دهند. علت اصلی مسمومیت دارویی در ایران سطح پایین آگاهی مردم، مصرف خودسرانه داروها و دسترسی راحت افراد به دارو است و حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مسمومیت‌ها تعمدی است.

وی اظهار کرد: داروهای اعصاب به خصوص، بنزودیازپین‌ها بالاترین شیوع مسمومیت دارویی را دارا هستند و داروهای ضدافسردگی و ضدجنون درجات بعدی مسمومیت دارویی را به خود اختصاص داده است. مسمومیت با سموم به خصوص قرص برنج، سموم کشاورزی، سیانور و سُرب از شایع‌ترین سموم در جامعه هستند که از این موارد ۵۰ درصد مرگ با قرص برنج گزارش شده است.

منبع: همشهری آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

اکثریت حادثه‌دیدگان در حوادث کار، بیمه نیستند


اختلاف فاحش میان آمار قربانیان حوادث کار در نیمه نخست سال جاری که به تازگی از سوی سازمان پزشکی قانونی منتشر شده در مقایسه با آمار مدت زمان مشابه در سال ۹۷ که از سوی وزارت کار منتشر شده نشان دهنده آن است که اکثریت حادثه‌دیدگان در حوادث کار تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند یا زیر ذره‌بین بازرسان کار قرار ندارند.

طبق آمار وزارت کار در سال گذشته ۶۷۸ نفر در حوادث کاری جان باخته‌اند ولی در آمار پزشکی قانونی برای نیمه نخست سال گذشته، این عدد ۸۳۶ نفر اعلام شده است یعنی فقط در شش ماه اول سال گذشته، قربانیان حوادث کار ۱.۲۳ برابر آنچه بوده‌اند که وزارت کار برای کل سال آمار داده است.

منبع: روزنامه توسعه ایرانی

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

تورم ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی در بخش مسکن


رئیس سازمان نظام مهندسی ایران گفت: شش میلیون خانه خالی در ایران وجود دارد و عده‌ای این آمار را می‌دهند تا بگویند در ایران میزان خانه‌های خالی زیاد است اما این آمار به معنی فریز شدن چند صد هزار میلیارد تومان سرمایه است.

وی همچنین گفت: تورم ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی در بخش مسکن ایران اتفاق افتاده و متاسفانه در تلاطمات اقتصادی چند مدت اخیر بسیاری از سرمایه‌ها نابود شد و بسیاری افراد که خانه و زندگی خود را فروخته بودند و در بازار طلا و ارز سرمایه‌گذاری کرده بودند ضرر شدیدی متحمل شدند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

ضرر ۳۰۰ دلاری هر تهرانی از آلودگی هوا


مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: بر اساس گزارش اخیر بانک جهانی درباره پیامدهای اقتصادی آلودگی هوا، خسارت ناشی از آلودگی هوا در تهران سالانه معادل ۲.۶ میلیارد دلار به شهروندان تهرانی است که با احتساب جمعیت ۸.۷ میلیونی تهران، سهم هر نفر در زیان متاثر از آلودگی هوا، برابر با ۳۰۰ دلار در سال است.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG