لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳ میلیون تهرانی در معرض فرونشست و فروریزش زمین

۳ میلیون تهرانی در معرض فرونشست و فروریزش زمین

دبیر کارگروه ملی مخاطرات طبیعی گفت: در ایران با دو پدیده مخاطرات زمین شناسی روبرو هستیم که به شدت ایمنی شهری ما را تحت تاثیر قرار داده‌اند. بافت مناطق جنوبی شهر تهران دارای چند خصوصیت است، بافت این مناطق اکثرا فرسوده است، معابری با عرض کم و ساختمان‌هایی فرسوده دارد، این ساختمان‌ها به راحتی در مقابل فرونشست و فرو ریزش زمین آسیب پذیر هستند.

به گفته وی در حاشیه جنوبی شهر تهران حدود دو میلیون نفر تحت تاثیر فرونشست و فروریزش زمین هستند و در مجموع در شهر تهران نیز تنها در بافت مسکونی حدود سه میلیون نفر در معرض این مخاطرات هستند.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

بازگشت بیش از یک ‌میلیون سالمند به بازار کار


طبق آمارهای وزارت بهداشت ۱.۵‌میلیون ایرانی بالای ۶۰‌ سال به دلایلی از جمله تأمین ‌نبودن نیازهای معیشتی، انتقال تجربه، امید به زندگی و... تمایلی به بازنشستگی نداشته و دوباره به بازار کار برمی‌گردند. ضمن این‌که از هر صد نفر شاغل ده ساله و بیشتر ایران حدود هفت نفر سالمند و از هر صد نفر جمعیت فعال اقتصادی حدود شش نفر سالمند است.

طبق آماری هم که وزارت کار در‌ سال٩٣ منتشر کرد از مجموع ۲۱‌ میلیون و ۳۰۴‌ هزار شاغل، یک‌ میلیون و ۵۰۰‌ هزار نفر سالمند و بازنشسته بالای ۶۰‌ سال بوده‌اند؛ در حالی ‌که انتظار می‌رود افراد پس از ۶۰ سالگی دیگر دست از کار و فعالیت کشیده و بازار کار را ترک کنند. از سوی دیگر عواملی مثل تجربه و مهارت انجام کار، کم‌ خرج‌تر بودن سالمندان، نیاز نداشتن به پوشش بیمه‌ای هم باعث شده است که کارفرمایان انتخاب بازنشستگان را به نیروی کار جوان ترجیح دهند.

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش مجدد قیمت مرغ در ایران


رئیس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی گفت: طی سه روز اخیر قیمت در بازار افزایشی بوده، به گونه‌ای که قیمت مرغ زنده به ۹۲۵۰ تومان رسیده است. قیمت مرغ در کشتارگاه ۱۲۸۰۰ تومان، قیمت پخش ۱۳ هزار تومان و قیمت در واحدهای خرده فروشی ۱۴ هزار تومان است.

وی در ادامه گفت: مرغداران در حالی که باید مرغ را طبق قیمت مصوب ۸۵۵۰ تومان عرضه کنند اما با قیمت ۹۲۵۰ تومان عرضه می‌کنند و واحدهای صنفی با سود قانونی آن را به فروش می‌رسانند و مرغداران عرضه مرغ را به گونه‌‍ای مدیریت می‌کنند که سطح قیمت‌ها آن طور که مد نظر آنها است حفظ شود.

منبع: روزنامه جام جم

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کوتاهی در ارائه خدمت به افراد بی‌سرپناه در گرمخانه‌ها


عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: فعالیت گرمخانه‌ها در شهر تهران بسیار مفید است زیرا در فصل سرما از تلفات احتمالی کارتن‌خواب‌ها، معتادان متجاهر جلوگیری می‌کند البته در این راستا برخی از سازمان‌ها و نهادهای همکار همچون بهزیستی در راستای ارائه خدمت به افراد بی‌سرپناه در گرمخانه‌ها در تعامل با شهرداری تهران کوتاهی‌هایی دارند.

منبع: خبرگزاری آنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG