لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| با دفاتری که «عقد آریایی» برگزار می کنند برخورد می‌شود

نرخ تورم ماهانه خانوارهای ایران افزایش پیدا کرد


نرخ تورم ماهانه مهر ١٣٩٨ به ۱.۷ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٠- درصد و ٣.١ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱.۹ درصد است که نسبت به ماه قبل ١.٣ واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ٠.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٨ واحد درصد افزایش داشته است.

منبع: مرکز آمار ایران

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

کمبود پرستار در ایران


معاون توسعه و مدیریت منابع انسانی سازمان نظام پرستاری گفت: اگر قرار باشد مردم ما حداقل مراقبت‌های پرستاری را دریافت کنند، باید به ازای هر هزار نفر، سه پرستار داشته باشیم، یعنی باید تعداد پرستار در ایران حداقل دو برابر شود تا به کف استاندارد برسیم اما در حال حاضر به ازای هر هزار نفر جمعیت، ۱.۵ پرستار داریم.

وی گفت: وقتی تعداد پرستار در ایران دچار کمبود است، پرستار مجبور می‌شود فشار کاری بیشتری را تحمل کرده و در نتیجه خطا در حوزه پرستاری افزایش پیدا می‌کند. بیشترین بار خدمات بهداشتی و درمانی بر دوش پرستاران است و اگر سلامت مردم برای ما اهمیت دارد، باید کمبود پرستار جبران شود.

مبنع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

فشار هزینه سلامت بالا رفت


تازه‌ترین آمارهای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان می‌دهد سهم هزینه‌های بهداشت و سلامت از سبد دخل و خرج خانوار ایرانی وارد کانال دو رقمی شده و برای دومین سال متوالی از مرز ۱۰ درصد عبور کرده است.

بر اساس گزارش وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سبقت سهم هزینه‌های بهداشت و سلامت از کل سبد خانوارهای ایرانی در بین جمعیت روستایی نسبت به جمعیت شهری است؛ به‌نحوی که این سهم به ۱۱.۲۵ درصد در بین خانوارهای روستایی رسیده؛ درحالی‌که در بین خانوارهای شهری ۱۰.۸۷ درصد برآورد شده که از سال ۱۳۹۱ تاکنون سابقه نداشته است.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

با دفاتری که «عقد آریایی» برگزار می‌کنند برخورد می‌شود

معاون قوه قضائیه اعلام کرد: گزارش‌هایی واصل شده است که در برخی از دفاتر صیغه‌هایی تحت عنوان آریایی و امثال آن جاری می‌شود که مغایر شرع و قانون است که با این دفاتر بایستی برخورد قاطع به عمل آید.

وی تأکید کرد: معاونت امور اسناد سازمان ثبت، اداره کل بازرسی و کانون های دفاتر ازدواج و طلاق بایستی با بازرسی‌های محسوس و غیر محسوس نسبت به شناسایی این دفاتر اقدام و با مرتکبان این تخلفات برخورد سریع و قاطع به عمل آید.

منبع: خبرآنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG