لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

واقعیت‌هایی از داخل ایران| نرخ تورم در بهار امسال به ۳۷.۶ درصد رسید

نرخ تورم در بهار امسال به ۳۷.۶ درصد رسید

شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی کل ایران (بر مبنای سال ۱۳۹۵) رقم ۱۷۳.۱ را نشان می‌دهد؛ به طوری که درصد تغییرات ۱۲ ماه منتهی به خرداد ۱۳۹۸ نسبت به ۱۲ ماه مشابه قبل برای این شاخص ۳۷.۶ درصد بوده است. در این فصل نرخ تورم برای خانوارهای شهری ۳۶.۹ درصد و برای خانوارهای روستایی ۴۱ درصد بوده است. نرخ تورم گروه‌های «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۵۶.۴ و ۳۰.۱ درصد بوده است.

نرخ تورم ریالی و دلاری کالاهای وارداتی نیز به ترتیب ۱۴۹.۷ و ۲۵.۱ درصد بوده است.

منبع: اقتصاد آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش دوباره قیمت لبنیات در کمتر از ۳ ماه


در حالی‌ که نرخ فرآورده‌های لبنی در ۱۰ تیر ماه سال جاری افزایش یافته بود، به فاصله کمتر از سه ماه مجدد قیمت لبنیات افزایش یافته و درحالی قیمت لبنیات دو مرتبه بر اساس تصمیم سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان افزایش می‌یابد که بخش زیادی از مردم توان مصرف این محصولات با قیمت‌های قبلی را نیز ندارند.

منبع: جوان آنلاین

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

مردم ایران در قعر مصرف ماهی هستند


رئیس اتحادیه مرغ و ماهی می‌گوید: ماهی قزل‌آلا یکی از ارزان‌ترین ماهی‌هاست و درحال حاضر قیمت هر کیلوگرم ماهی قزل‌آلا ٣٢ هزار تومان است، اما با این وجود سرانه مصرف آن در ایران نسبت به کشور‌های دیگر قابل مقایسه نیست و بسیار پایین است.

پیش از این نیز، رئیس پیشین سازمان شیلات ایران گفته بود: «سرانه مصرف سالانه ماهی درجهان ٢١ کیلوگرم است که این میزان در کشورهای توسعه‌ یافته بین ٣٠ تا ۳۵ کیلوگرم در ژاپن به بیش از ٧٠ کیلوگرم در ‌سال می‌رسد، اما متاسفانه سرانه مصرف ماهی در کشورمان ١١ کیلو و ٢٠٠ گرم است که در تهران حتی نیم‌کیلوگرم از این مقدار هم کمتر است و به ١٠ کیلو و ٧٠٠ گرم می‌رسد.»

منبع: روزنامه شهروند

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

روغن زیتون در محاصره واردات


رئیس شورای ملی زیتون ایران گفت: امسال ۱۲۰ هزار تن زیتون در ایران برداشت می‌شود که پیش‌بینی می‌شود ۵۰ درصد محصول برداشتی به استحصال روغن اختصاص یابد که این میزان تولید روغن زیتون مازاد بر نیاز ایران است.

وی گفت: بر اساس عناوین مختلف واردات این روغن بالا و پایین شده و تغییر گروه داشته و یا واردات آن محدود شده و امروز نیاز است که واردات روغن زیتون متوقف شود. همچنین تحریم‌ها و عدم امکان صادرات روغن، اختصاص ۳۰ درصد یارانه توسط کشورهای تولیدکننده زیتون به تولیدکنندگان و اجرای اقتصاد دامپینگ موجب شده فضای رقابت‌پذیری بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی فراهم نباشد.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

عمر مفید ساختمان در ایران یک‌سوم استانداردهای بین‌المللی


نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ایران کشوری حادثه‌خیز و جزو ده کشوری است که بالاترین میزان ریسک‌پذیری را دارد، با این حال عمر مفید ساختمان‌ها در ایران ۱۶ ‌سال، یعنی یک‌سوم استاندارد‌های بین‌المللی است؛ درحالی‌که در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ساختمان‌ها بیش از ۵۰‌ سال عمر مفید دارند.

وی در ادامه گفت: غفلت از بازار مسکن و ساختمان سبب شکل‌گیری بازار سوداگرانه در این بخش شد. وقتی نظارت و ابزارهای کنترلی وجود ندارد، طبیعتاً ما باید در اینجا نگران فرسودگی باشیم؛ فقط به عرضه فکر کردیم و تقاضا را مدیریت نکردیم.

منبع: روزنامه همشهری

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG