لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| آلودگی هوا سالانه به هر خانواده تهرانی ۱۴ میلیون تومان خسارت وارد می‌کند

آلودگی هوا سالانه به هر خانواده تهرانی ۱۴ میلیون تومان خسارت وارد می‌کند

دبیر کمیته فنی صدور مجوزهای خودرویی سازمان محیط زیست گفت: ایران به لحاظ سرانه خودرو به نسبت جمعیت، در رتبه هفتاد و یکم دنیا قرار دارد و قیمت بالای خودرو و قیمت پایین سوخت عامل مهم در افزایش ترافیک و آلودگی هوا است.

وی همچنین با اشاره به خسارت مالی ناشی از آلودگی هوا گفت: بنا به گزارش بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه ۲.۶ میلیارد دلار به تهرانی‌ها خسارت وارد می‌کند. سرانه این عدد، حدود ۳۰۰ دلار برای هر نفر در سال است. به عبارت ساده‌تر؛ به یک خانواده تهرانی چهار نفره سالی ۱۲۰۰ دلار معادل حدود ۱۴ میلیون تومان ضرر ناشی از آلودگی هوا وارد می‌شود.

منبع: ایسنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نان گران شد


بر اساس اطلاعیه تازه منتشر شده از اتحادیه نانوایان سنتی تهران نرخ انواع نان با گندم یارانه‌ای از ابتدای مهر ۹۸ تغییر خواهد کرد. در این اطلاعیه آمده است که، نان بربری حدود ۲۵ درصد و قیمت تافتون سنتی حدود ۱۶ درصد نسبت به نرخ سال ۹۶ افزایش قیمت داشته است.

با این حال مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار می‌گوید، نرخ قبلی نان مربوط به سال ۹۳ است و بر این اساس قیمت‌ها اصلاح و سقف قیمتی جدید اعلام شده در راستای جلوگیری از تخلف و گرانفروشی است.

وی افزود: قیمت نان گران نشده و اگر نرخ جدیدی برای نان اعلام شده، در راستای یکسان‌سازی قیمت‌ها و نظارت بیشتر است.

منبع: ایلنا - خبرگزاری صدا و سیما

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

نزدیک به ۲ میلیون زن شاغل در ایران بیمه نیستند


طبق آمارهای رسمی، ۱۹ درصد از کل کارگران ایران را زنان تشکیل می‌دهند، در بخش غیررسمی اقتصاد این آمار ۲۵ درصد است؛ یعنی ۲۵ درصد از کارگران غیررسمی را زنان تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، حدود دو میلیون زن در اقتصاد غیررسمی مشغول به کار و درآمدزایی هستند که به دلیل اشتغال در اقتصاد غیررسمی هیچ‌کدام جزو بیمه‌شدگان اجباری سازمان تامین اجتماعی نیستند.

همچنین هیچ آمار مدون و قابل استنادی از درصد زنانی که در اشتغال غیررسمی به سر می‌برند و تحت پوشش بیمه خویش‌فرما هستند، در دست نیست اما با توجه به آمارهای تخمینی به نظر نمی‌رسد تعداد این دست زنان که غالباً سرپرست خانوار هم هستند زیاد باشد.

اگر آمار ارائه شده در استان فارس را که سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان فارس اوایل شهریور ماه اعلام کرده بود را مبنا قرار دهیم، در می‌یابیم که در کل ایران اوضاع بیمه‌پردازی زنان چندان مناسب نیست.

به گفته سرپرست اداره کل تامین اجتماعی استان فارس: د‌‌‌‌‌ر فارس از جمعیت بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفری زنان فقط ۵۰ هزار نفر از آنها بیمه هستند‌‌‌‌‌ که این رقم تنها سه د‌‌‌‌‌رصد‌‌‌‌‌ از جمعیت آنها را شامل می‌شود‌‌‌‌‌.

منبع: ایلنا

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

افزایش نرخ کالاها و خدمات نسبت به شهریور ماه سال ۹۷


تغییرات نرخ کالاها و خدمات به استناد گزارش مرکز آمار در شهریور ماه نشان می‌دهد که نرخ گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، نسبت به شهریور ماه سال قبل رشد ۴۶ درصدی یافته است.

در این گروه، رشد نرخ کالاها نسبت به مرداد ماه برای نان و غلات یک درصد، شیر، پنیر و تخم مرغ «۱.۴ درصد»، روغن‌ها و چربی‌ها «۰.۴ درصد»، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی «۰.۳ درصد» و چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه «۵.۱ درصد» بوده است.

بر اساس اطلاعات موجود، نرخ کالاهای این گروه، نسبت به شهریور ماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) با رشد چشم گیری مواجه بوده است؛ به گونه‌ای که به ترتیب برای خوراکی‌ها «۴۵ درصد»، نان و غلات «۳۶.۹ درصد»، گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آنها «۶۳ درصد»، گوشت قرمز و گوشت ماکیان «۶۲.۴ درصد»، ماهی‌ها و صدف داران «۶۷.۳ درصد»، شیر، پنیر و تخم مرغ «۳۸.۹ درصد»، روغن‌ها و چربی‌ها «۳۷.۸ درصد»، میوه و خشکبار «۲۵.۴ درصد»، سبزیجات «۴۰ درصد»، شکر، مربا، عسل، شکلات و شیرینی «۵۳.۲ درصد»، چای، قهوه، کاکائو، نوشابه و آب میوه «۶۸.۲ درصد» و محصولات خوراکی طبقه بندی نشده در جای دیگر «۸۴.۹ درصد» رشد را شاهد بودیم.

گروه مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها به طور کلی رشد «۲.۴ درصدی» نسبت به ماه قبل و رشد «۲۴.۱ درصدی» نسبت به شهریور ماه سال گذشته داشته است؛ ضمن اینکه در این گروه، بخش مسکن «۱.۷ درصد» نسبت به مرداد ماه و «۲۲.۴ درصد» نسبت به شهریور ماه سال گذشته با رشد قیمت مواجه شده است. همچنین نرخ آب، برق و سوخت نیز به صورت جداگانه در مرداد ماه «۷.۳ درصد» و نسبت به شهریور ماه سال قبل «۳۶.۹ درصد» رشد داشته است.

منبع: خبرگزاری مهر

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

۶۵ درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان جریمه می‌شوند


۳۱ شهریور ماه مهلت قانونی پزشکان در قانون بودجه ۹۸ کل ایران برای ثبت کارتخوان در نظام مالیاتی به پایان رسید. این فرصت قانونی در حالی پایان یافت که طبق آخرین آمار فقط حدود ۳۵ درصد از پزشکان مشمول، کارتخوان خود را در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت کردند.

طبق این آمار، ۶۵ درصد پزشکان خود را از مشوق‌های قانون مالیات و تبصره دو ماده ۱۶۹ قانون مالیات‌های مستقیم محروم کردند و حالا جریمه دو درصدی از فروش یا درآمد در انتظار این پزشکان است و علاوه بر آنکه سازمان مالیاتی احتمالاً می‌‎تواند مدعی کتمان درآمد و فرار از مالیات نیز بشود.

منبع: خبرگزاری فارس

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG