لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۶ درصد جمعیت شهری ایران مستاجرند

۳۶ درصد جمعیت شهری ایران مستاجرند

در شرایط حاضر که ایران درگیر جنگ اقتصادی است، معضل مسکن به‌ ویژه در بخش اجاره، فشار مضاعفی را بر خانوارها و اقشار کم ‌درآمد جامعه وارد کرده است و در این میان تصمیم‌گیری‌های آنی و ارائه پیشنهادهای کارشناسی‌ نشده، عدم هماهنگی میان ارگان‌های سیاستگذار، رها شدن بازار مسکن و ورود دلال‌ها و واسطه‌گران به این بازار، روزبه‌روز بر وخامت اوضاع می‌افزاید.

براساس آمار به دست آمده از تعداد مستاجران شهری به غیر از مستاجران روستایی، طی دو دهه اخیر تعداد جمعیت مستاجر ایران بیش از ۳۶ درصد افزایش یافته است.

افزایش بیش از یک‌میلیونی تعداد مستاجران در بازه زمانی سال‌های ۹۵ تا ۹۷ نیز گویای بی‌ اثر بودن سیاست‌های دولت ایران در حوزه مسکن است.

منبع: اقتصاد آنلاین

۱۴ هزار هکتار بافت فرسوده در ایران

محمد پژمان، مدیرعامل شرکت باز آفرینی شهری گفت: «۱۴۰هزار هکتار در قالب ۲۷۰۰ محل بافت فرسوده داریم که طبق قانون قرار شده سالی ۱۰ درصد از این بافت‌ها در دستور کار نوسازی قرار گیرد اما با توجه به ظرفیت‌های مردم برای ساخت‌وساز، تسهیلات بانکی و منابع دیگری که شهرداری‌ها و دولت برای این امر اختصاص داده‌اند، قطعا نمی‌توانیم به عدد ۱۰ درصد برسیم.»

منبع: روزنامه فرهیختگان

عدم ‌پرداخت به خسارت‌دیدگان زلزله ایلام در سال ۹۶

کمک بلاعوض به زلزله‌زدگان سه شهرستان محروم «سیروان»، «چرداول» و «ایوان» در استان ایلام از وعده‌های داده‌ شده در زلزله سال ۹۶ ایلام است که تاکنون محقق نشده است. زلزله‌ای که باعث تخریب بسیاری از واحدهای مسکونی شهری و روستایی شد.

به گفته یکی از شهروندان سیروانی که منزلش در حادثه زلزله تخریب شده است، «در اتفاق زلزله ۹۶ قرار بر این شد که وام بلاعوض به خسارت‌دیدگان پرداخت شود که این وام تاکنون پرداخت نشده و تاکنون با مراجعه مکرر با بیان عدم‌ وجود اعتبار مواجه شده و نتوانسته‌ایم از وام بلاعوض برخوردار شویم.»

روابط عمومی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان ایلام در این رابطه اینگونه پاسخ داده است که، کمک بلاعوض زلزله‌زدگان فراموش نشده است و منتظر اعتبار هستیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

سگ گردانی و سگ بازی در اراک ممنوع شد

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اراک با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سگ‌گردانی و سگ بازی در اماکن عمومی ممنوع است و با خاطیان برخورد می‌شود.

وی اظهار داشت: سگ‌گردانی و سگ بازی در منظر عمومی انحراف از ارزش‌های اخلاقی و اسلامی است و موجب جریحه دار شدن احساسات دینی و مذهبی مومنین و شهروندان می‌شود از سوی دیگر نیز این عمل رعب و وحشت برای اطفال، نوجوانان، دختران و سالمندان، خطراتی را از جمله حمله و گاز گرفتگی در پی دارد که به استناد ماده ۵۲۲ قانون مجازات اسلامی قابل پیگرد قانونی است.

به گفته این مقام قضائی، فرماندهی انتظامی شهرستان اراک مکلف است با ابلاغ به کلیه یگان‌های تحت امر، موضوع را در دستور کار قرار داده و در صورت وقوع پدیده سگ‌گردانی، ضمن تحویل سگ به شهرداری و باغ وحش، دارنده آن را برای سیر مراحل قانونی به دادسرا معرفی کند.

منبع: ایرنا

ممنوعیت ورود پوشاک خارجی و تقلبی بودن ۷۰ درصد لوازم ورزشی خارجی

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم ورزشی گفت: هم اکنون ۶۰ تا ۷۰ درصد لوازم ورزشی خارجی موجود در بازار تقلبی است. البته ورود پوشاک خارجی در بازار ممنوع شده است.

به گفته وی، پوشاک ورزشی باید دارای کیفیت و قابلیت قابل توجهی باشد که برای تحقق این مهم نیاز به واردات پارچه است که متاسفانه تامین مواد اولیه در ایران به سختی انجام می‌شود و یکی از مزیت‌های برجسته صنعت یا حوزه تولید لوزام ورزشی به این امر معطوف می‌شود که عرصه مذکور بسیاری از رسته‌های تولیدی دیگر همچون نساجی، پلاستیک را به سمت رونق هدایت می‌کند که البته تحقق چنین موفقیتی مستلزم افزایش رونق هر چه بیشتر در عرصه تولیدات لوازم ورزشی است.

منبع: روزنامه کیهان

XS
SM
MD
LG