لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۵

نامه خانواده زندانيان سياسی در پی قتل عليرضا شيرمحمدعلی: تامین امنیت زندانیان سیاسی بر عهده قوه قضائیه است


علیرضا شیرمحمدعلی، زندانيان سياسی به قتل رسیده
علیرضا شیرمحمدعلی، زندانيان سياسی به قتل رسیده

گروهی از خانواده زندانيان سياسی، در رابطه با مرگ عليرضا شيرمحمدعلی به ابراهیم رئیسی، ریاست قوه قضائیه نامه نوشتند و خواستار اجرای ضوابط و قوانین مربوط به تفکیک زندانیان‌ بر اساس آیین نامه سازمان زندان‌ها شدند.

جمعی از خانواده زندانیان سیاسی در نامه‌ای که برای ابراهیم رئیسی ریاست قوه قضائیه نوشتند دلیل قتل عليرضا شيرمحمدعلی، زندانی سیاسی ۲۱ ساله‌ای که شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت را عدم رعایت آیین‌نامه نحوه تفکیک و طبقه‌بندی زندانیان دانستند که در تاریخ ۹ آذر ۱۳۸۵ مورد تایید و تصویب رئیس وقت قوه قضائیه قرار گرفته است.

خانواده این زندانیان سیاسی ضمن محکوم کردن این ‎چنین حوادثی «نسبت به عدم اجرای صحیح قانون در بخش‌هایی از قوه قضائیه و عدم موافقت با مرخصی‎های مناسبتی، استحقاقی، استعلاجی، اضطراری و محدودیت استفاده از تماس تلفنی و ... نزدیکان‌مان که اکنون در زندان هستند و در مقابل، رویه‌ کاملاً متناقض که نسبت به عده دیگری اعمال و اجرا می‌شود و نیز عدم موافقت با آزادی مشروط» اعتراض کردند و تامین امنیت زندانیان سیاسی را بر عهده‌ سازمان زندان‎ها و قوه قضائیه دانستند.

این نامه از سوی خانواده زندانیان سیاسی از جمله رضا آقاخانی، رویین عطوفت، امیرسالار داوودی، نصرالله لشنی، علیرضا گلی‌پور، محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، محمد حبیبی، سهیل عربی، جعفر عظیم‌زاده، فرشید شجاعی، مسعود کاظمی، آتنا دائمی و محمد پارسی تنظیم و منتشر شده است.

علیرضا شیرمحمدعلی زندانی سیاسی در زندان فشافویه تهران شامگاه دوشنبه ۲۰ خرداد با ضربات چاقو مورد حمله دو نفر از زندانیان قرار گرفت و جان باخت.

وکیل او عنوان کرد که حمله از سوی دو متهم به قتل صورت گرفته که ظاهرا مشکلی هم با علیرضا شیرمحمدعلی نداشته‌اند.

علیرضا شیرمحمدعلی در تیر ۹۷ به اتهام «تبلیغ علیه نظام، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» به ۸ سال زندان محکوم شد و قرار بود دادگاه تجدیدنظر این زندانی ۱۸ تیر امسال برگزار شود.

سازمان عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه، خواستار انجام تحقیقاتی درباره «هرگونه قصوری از جانب حکومت ایران» در این زمینه شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG