لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| قیمت مرغ از ۱۲ هزار تومان هم بالاتر رفت

تعداد دام سبک در ایران ۳ درصد کاهش یافت

نتایج طرح آمارگیری اندازه‌گیری تغییرات ماهانه تعداد دام سبک، در خرداد ماه ١٣٩٨ نشان می‌دهد که تعداد گوسفند و بره موجود در دامداری‌های ایران ۴۷.۳ میلیون رأس و تعداد بز و بزغاله ١٧.۵ میلیون رأس بوده است.

هر چند تعداد دام سبک نسبت به زمان مرجع (مهر ماه ١٣٩٧) ۲۴ درصد افزایش یافته اما نسبت به اوج جمعیت این نوع دام از زمان شروع این طرح از اسفند ١٣٩٧ سه درصد کاهش یافته که خروج دام‌های پرواری از گله برای کشتار و کاهش زایش دام‌ها، مهمترین دلایل این موضوع است.

طبق یافته‌های این طرح آمارگیری، در خرداد ماه امسال، تعداد ۶٨٢ هزار رأس بره و ۳۶۵ هزار رأس بزغاله در بهره‌برداری‌های پرورش‌دهنده دام سبک ایران متولد شده است که کمترین مقدار، از مهر ماه ١٣٩٧ تاکنون است.

منبع: مرکز آمار ایران

کاهش آمار سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

براساس گزارش آنکتاد (UNCTAD)، حجم سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بسیار ناچیز است و سهم ایران از سرمایه‌گذاری خارجی جهان در حد ۰.۵ درصد است. ضمن اینکه همین مقدار هم در سال گذشته میلادی تحت‌ تاثیر اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران که به ترک شرکت‌های بزرگ آسیایی و اروپایی از ایران منجر شد کاهش یافته و به ۰.۳ درصد رسیده است.

بر اساس اطلاعات موجود، در سال ۲۰۱۷ حجم ورود سرمایه‌های خارجی به ایران ۵ میلیارد دلار بوده که این مقدار در سال ۲۰۱۸ با ۳۱ درصد کاهش به ۳.۵ میلیارد دلار رسیده.

سال قبل و به‌دلیل اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران قرار داد‌های بزرگی مانند توتال، پژو و رنو فرانسه لغو و این شرکت‌ها ایران را ترک کردند.

مطابق آخرین اطلاعات سازمان آنکتاد در سال ۲۰۱۸ جریان ورودی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی ایران تقریبا نصف جریان ورودی مالزی بوده است. این اطلاعات نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران خارجی پنج برابر بیشتر از ایران در کشوری مانند ویتنام سرمایه‌گذاری کرده‌اند، درحالی‌که مطابق اطلاعات موجود اقتصاد ایران از نظر تولید ناخالص داخلی در رتبه ۳۰ دنیا قرار دارد اما ویتنام که حجم سرمایه‌گذاری خارجی‌اش پنج برابر بیشتر از ایران است در رتبه ۴۷ دنیا قرار دارد.

منبع: روزنامه همشهری

بیکاری جوانان دو برابر نرخ بیکاری کل ایران

گزارش تحلیلی شاخص‌های بازار کار ایران نشان می‌دهد، با افزایش سالانه ۶۴۸ هزار نفر به جمعیت فعال طی پنج سال گذشته و افزایش عرضه نیروی کار، نرخ بیکاری جوانان به دو برابر نرخ بیکاری کل ایران رسیده است و سهم اشتغال مردان از ۶۴ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۵۹ درصد در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

در سال‌های اخیر نرخ بیکاری با افزایش نسبی از ۱۱.۹ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۷ رسیده است. با این وجود روند این نرخ طی پنج سال اخیر در حال رشد بوده و ابعاد بیکاری در کل ایران را نشان می‌دهد. یکی از محورهای نگرانی دولت در مورد بیکاری، وجود حجم انبوه بیکاران جوانان گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ ساله است.

آمارها نشان می‌دهد همواره نرخ بیکاری این گروه سنی بالاتر از سایر گروه های سنی است. اگر چه این نرخ در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ ثابت و معادل ۲۵.۱ درصد بوده است اما این نرخ کماکان دو برابر نرخ بیکاری متوسط ایران است.

منبع: افکار نیوز

۲۳۳ شهر ایران در تنش آبی هستند

معاون راهبری و نظارت بهره‌برداری شرکت آبفا ایران گفت: تنش‌های مالی صنعت آب و فاضلاب روز به‌ روز بیشتر شده و علاوه بر اقتصاد ناکارآمد این صنعت، عدم تخصیص به‌ موقع به پروژه‌ها و همچنین کمبود نقدینگی مشکلاتی را به‌ وجود آورده.

وی گفت: صنعت آب و فاضلاب همواره با تنش‌های متعددی مواجه بوده و هست که یکی از این تنش‌ها تنش آبی است. به این ترتیب که با وجود بارش‌های خوب سال آبی جاری، ۲۳۳ شهر ایران همچنان در تنش آبی به سر می‌برند و اغلب این شهرها از نبود سامانه‌های ذخیره سازی و خطوط انتقال و توزیع به میزان مطلوب و کافی رنج می‌برند.

منبع: خبرگزاری مهر

قیمت مرغ از ۱۲ هزار تومان هم بالاتر رفت

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها با افزایش ۸۰۰ تومانی نسبت به دو روز گذشته ۱۱۸۰۰ تا ۱۲۲۰۰ تومان است.

وی گفت: طی دو روز گذشته قیمت هر کیلو مرغ زنده ۵۰۰ تومان و مرغ گرم برای مصرف کننده ۸۰۰ تومان افزایش داشته است و عرضه مرغ با نرخ‌های کنونی بیانگر زیان یک هزار تا یک هزار و ۵۰۰ تومانی مرغداران در فروش هر کیلو مرغ است.

این مقام دولتی اضافه کرد، افزایش کرایه‌های حمل و نقل نهاده‌های دامی یکی از معضلات جدی پیش روی مرغداران است، در گذشته متوسط قیمت کرایه حمل هر کیلو نهاده‌های دامی ۱۴۰ تا ۱۵۰ تومان بود، در حالیکه هم اکنون حداقل دو برابر این رقم است که این امر در افزایش هزینه‌های تمام شده تولید تاثیر بسزایی دارد.

منبع: خبرآنلاین

XS
SM
MD
LG