لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| اعتیاد در زنان از یک درصد به ۱۰ درصد رسید

اعتیاد در زنان از یک درصد به ۱۰ درصد رسید

مدیرکل بهزیستی فارس، زنانه شدن مواد مخدر از دهه هفتاد تاکنون را زنگ خطری جدی در حوزه آسیب‌های اجتماعی عنوان کرد و گفت: در دهه ٧٠ یک درصد، دهه هشتاد کمتر از ۵ درصد اما در دهه ٩٠ شاهد گرایش ۵ تا ١٠ درصدی زنان به مواد مخدر هستیم.

وی گفت: متاسفانه سن گرایش به اعتیاد و سیطره مواد و نوع آن تغییر کرده است و سن اعتیاد به ١۵ سال کاهش یافته است.

منبع: همشهری آنلاین

افزایش ۵۰.۴ درصدی هزینه‌های خانوار در ایران

در خرداد ماه ١٣٩٨ نرخ تورم خانوارهای ایران نسبت به ماه قبل ٠.٨ درصد افزایش پیدا کرد. در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۰.۴ درصد است؛ یعنی خانوارهای ایران به طور میانگین ۵۰.۴ درصد بیشتر از خرداد ١٣٩٧ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به خرداد ماه ١٣٩٨ نیز به ٣٧.۶ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل ٣.۴ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شاخص قیمت در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.٣ درصد افزایش نشان را میدهد. درصد تغییرات شاخص قیمت در ماه جاری نسبت به خرداد ماه ١٣٩٧ برای این دو گروه به ترتیب ۷۵.۰ و ۴۰.۴ درصد است.

شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری ایران در خرداد ماه ١٣٩٨ نسبت به ماه قبل ٠.٨ درصد و شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی ایران نیز در خرداد ماه ١٣٩٨ نسبت به ماه قبل ٠.٧ درصد افزایش نشان را می‌دهد.

منبع: مرکز آمار ایران

نرخ معاینه فنی خودروها ۵۵ درصد افزایش یافت

بر اساس مصوب هیئت وزیران، نرخ معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین از ابتدای تیر ماه بر اساس مصوبه هیئت وزیران ۵۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

این در حالی که پیش از این نرخ معاینه فنی خودروهای سبک ۲۲ هزار تومان بوده است که بر اساس این مصوبه از ابتدای تابستان نرخ معاینه فنی خودروهای سبک به ۳۷ هزار تومان افزایش یافته است، همچنین نرخ معاینه فنی خودروهای سنگین بر اساس مصوبه جدید ۵۷ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

منبع: خبرگزاری مشرق

رشد منفی ۳.۸ درصدی سرمایه گذاری طی ۶ سال اخیر

آمارها نشان می‌دهد با وجود اجرای برجام، میانگین رشد سالانه سرمایه گذاری طی شش سال گذشته، منفی ۳.۸ درصد بوده است.

در سال ۱۳۹۷، میزان سرمایه گذاری ایران به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰ با كاهش ۵.۶ درصدی همراه بود. بخش عمده ای از افت سرمایه گذاری در این سال، ناشی از افت تشكیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ماشین آلات بوده است كه به قیمت ثابت سال ۱۳۹۰، افت ۶.۹ درصدی داشته است.

همچنین تشكیل سرمایه ثابت ناخالص در بخش ساختمان نیز افتی ۴.۵ درصدی را تجربه كرده است. این یعنی بر مبنای این محاسبات، حدود منفی ۴.۱ واحد درصد از رشد اقتصادی منفی ۴.۹ درصدی سال ۱۳۹۷ به دلیل كاهش ارزش صادرات است.

به گزارش اتاق بازرگانی تهران، در سال ۱۳۹۷ نیز رشد سرمایه گذاری ایران منفی ۵.۶ درصد بوده و طی سه فصل انتهایی سال ۱۳۹۷، رشد سرمایه گذاری در زمینه ماشین آلات در روندی كاهنده، به ترتیب منفی ۲.۷ درصد، منفی ۸.۹ درصد و منفی ۱۷.۳ درصد گزارش شده است. به عبارت دیگر، در طول شش سال منتهی به ۱۳۹۷ كه تا بازه زمانی زمانی قبل از بازگشت تحریم ها محسوب می‌شود، نه تنها سرمایه گذاری در ایران رشد نكرده بلكه كاهش هم یافته است.

منبع: روزنامه کیهان

فقط ۱۹ درصد از خسارت سیل‌زدگان پرداخت شد

با گذشت حدود سه ماه از حادثه خسارت بار سیل در ایران، صنعت بیمه هنوز با این حادثه درگیر است و طبق آخرین پیش‌بینی‌ها حداکثر میزان خسارت این حادثه در صنعت بیمه ۳۶۵ میلیارد تومان است که تاکنون فقط ۱۹ درصد از خسارت سیل‌زدگان یعنی حدود ۷۰ میلیارد تومان آن به آسیب‌دیدگان پرداخت شده است.

همچنین از بین پنج شرکت بیمه‌ای تجارت نو، آرمان، ایران، میهن و کوثر که متعهد در پرداخت خسارت هستند، دو شرکت میهن و کوثر درباره عملکرد خود حاضر به پاسخگویی نشدند.

در بین استان‌های سیل زده نیز بیشترین خسارات‌های اعلام شده به ترتیب مربوط به استان‌های خوزستان با ۲۲.۱۲ درصد، گلستان ۲۰.۷۹ درصد، لرستان ۱۳.۴۸ درصد، همدان ۶.۰۵ درصد و مازندران به میزان ۵.۳۸ درصد است. از بین موسسات بیمه نیز شرکت بیمه تجارت نو با ۵۱.۴۵ درصد، بیمه میهن ۲۰.۱۲ درصد، بیمه کوثر ۱۳.۳۹ درصد، بیمه آرمان ۵.۹۴ درصد و بیمه ایران نیز با ۱.۴۹ درصد بیشترین موارد خسارت اعلام شده را دارند.

منبع: ایسنا

XS
SM
MD
LG