لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۷

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۶۰ قاضی در یکسال گذشته از دستگاه قضائی انفصال پیدا کردند

۶۰ قاضی در یکسال گذشته از دستگاه قضائی انفصال پیدا کردند

غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول دستگاه قضا گفت: ۶۰ قاضی در یک سال گذشته از دستگاه قضائی انفصال پیدا کردند؛ یک دسته کسانی هستند که انفصال دائم از مشاغل قضائی و دولتی دارند و یک عده هم فقط از مشاغل قضائی انفصال پیدا کرده‌اند.

به گفته وی، گروهی از این قضات با بازخریدی انفصال یافتند و عده‌ای نیز علاوه بر انفصال و سلب صلاحیت قضائی، به اتهامات‌شان رسیدگی می‌شود.

منبع: روزنامه شهروند

سهم ۱۳ درصدی کودکان کار از شاغلان ساختمانی

نتایج یک گزارش رسمی نشان می‌دهد کودکان کار در عمده فعالیت‌های اقتصادی از جمله «استخراج معدن» و «ساختمان» به عنوان دو شغل پرخطر از نگاه سازمان جهانی کار نیز حضور دارند.

بر اساس جدیدترین مطالعات منتشر شده از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار، از حدود ۹ میلیون کودک ۱۰ تا ۱۷ ساله، ۴۹۹ هزار کودک فعال (مجموع کودکان شاغل و در جستجوی کار) هستند که از این تعداد ۸۲.۳ درصد پسر و ۱۷.۷ درصد را دختران تشکیل می‌دهند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق، نرخ کودکان دختر در جستجوی کار در سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ به میزان ۳.۵ درصد رشد داشته است و سهم کودکان کار در گروه‌های عمده فعالیت اقتصادی ایران در فعالیت‌های مرتبط با استخراج معدن ۰.۰۳ درصد و در بخش ساختمان ۱۲.۷ درصد اعلام شده است.

همچنین سهم کودکان کار در فعالیت‌های کشاورزی، جنگل داری و ماهیگیری ۲۹.۳ درصد، در مشاغل مربوط به تولید صنعتی (ساخت) ۱۹.۵ درصد، در فعالیت‌های مربوط به تامین برق، گاز بخار و تهویه هوا ۰.۰۸ درصد، در بخش‌های آبرسانی، مدیریت پسماند فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه ۰.۵ درصد و در سایر فعالیت‌های اظهار نشده نیز ۳۷.۸ درصد است.

منبع: خبرگزاری مهر

۱۰ درصد تصادفات درون‌شهری در کوچه‌های فرعی رخ می‌دهد

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: بعضا رانندگان سرعت مجاز را در معابر فرعی رعایت نمی‌کنند، از سوی دیگر عدم رعایت حق تقدم در تقاطعات فرعی نیز از عوامل مهم رخداد تصادفات رانندگی درون‌شهری در این معابر به حساب می‌آید.

وی افزود: برابر آمار‌ها در اردیبهشت ماه سال جاری ۴۷ درصد تصادفات درون‌شهری در معابر اصلی، ۱۷ درصد در بزرگراه‌ها، ۱۳ درصد در بلوار‌ها و چهار درصد در تقاطع‌ها رخ داده است.

این مقام دولتی گفت: در کنار نقش ۱۰ درصدی معابر فرعی در رخداد تصادفات رانندگی درون‌شهری، پنج درصد تصادفات این معابر در اردیبهشت ماه امسال در میادین و دو درصد در کوچه‌ها رخ داده است و عابران پیاده همچنان در ۳۲ درصد تصادفات درون‌شهری نقش داشتند و واژگونی نیز شکل ۵۴ درصد تصادفات در درون شهر‌ها طی اردیبهشت ماه بوده است.

منبع: خبرگزاری میزان

عوارض ساخت‌وساز در تهران ۵۷ تا ۹۹ درصد افزایش می‌یابد

اعضای شورای شهر تهران کلیات لایحه «تعیین ضرایب تعدیل ارزش معاملاتی املاک براساس آخرین دفترچه ارزش معاملاتی» را به تصویب رساندند.

بنا بر این گزارش، لایحه مذکور به تصویب رسید تا میانگین عوارض ساخت‌وساز در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران نسبت به سال گذشته از ۵۷ تا ۹۹ درصد افزایش یابد.

رئیس کمیته معماری و طرح‌های شهری شورا گفت: از سال۹۳ تا سال۹۷ افزایش نرخ عوارض به‌طور طبیعی و متناسب با شرایط صورت نگرفته است و سازندگان متناسب با سودی که می‌برند، سهم شهر و شهروندان را نپرداخته‌اند.

منبع: روزنامه همشهری

نبود امنیت و سلامت غذایی تهدیدی برای آینده کشاورزی ایران است

سرپرست اداره کل امور پژوهشی و پروژه‌های تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به کاهش استقبال جوانان برای تحصیل در رشته‌های مهندسی کشاورزی، باغبانی و ... در آینده نزدیک شاهد مشکلاتی در سلامت محصولات کشاورزی و امنیت غذایی جامعه به دلیل فقدان نیروی متخصص و کارآمد خواهیم بود.

وی گفت: تهدید آینده کشاورزی ایران نه بحران آب، بلکه بحران نبود امنیت و سلامت غذایی و محصولات کشاورزی است.

منبع: خبرگزاری آنا

XS
SM
MD
LG