لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۹

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۵۳ درصد از جمعیت بیکار ایران متولدین دهه شصت هستند

۵۳ درصد از جمعیت بیکار ایران متولدین دهه شصت هستند

آمارهای رسمی، جمعیت حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری بیکاران را روایت می‌کند که جمعیت بیکار متولد دهه شصت، به استناد همین آمار رسمی حدود یک میلیون و ۷۳۴ هزار نفر است؛ یعنی ۵۳ درصد از جمعیت بیکار ایران را متولدین دهه شصت به خود اختصاص می‌دهد.

سهم ۵۳ درصدی جمعیت بیکار دهه شصت از کل جمعیت بیکار، بدون تردید ادعای «انباشت نیروی کار» و عدم سیاست‌های بلند مدت اشتغالزایی را اثبات می‌کند تا امروز علاوه بر جمعیت انباشت بیکار دهه شصت، متقاضیان جدید بازار کار یعنی متولدین دهه هفتاد و متولدین نیمه نخست دهه هشتاد، به حجم تقاضای ورودی به بازار کار اضافه شوند.

بررسی تغییرات جمعیت شاغل ایران به استناد آمار رسمی دولت نشان می‌دهد، در طول سال ۹۶ تعداد ۷۶۱ هزار فرصت شغلی و در طول سال ۹۷ نیز ۴۶۴ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده؛ در حالی که در دوره پنج ساله ۹۲ تا ۹۷ به طور متوسط ۴۹۳ هزار شغل در کشور ایجاد شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

كاهش ۲۴ درصدی تولید خودرو طی دو ماهه امسال

خط تولید خودروی پژو در گروه صنعتی ایران خودرو
خط تولید خودروی پژو در گروه صنعتی ایران خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت اواخر سال گذشته وعده متعادل شدن قیمت خودروهای داخلی و افزایش عرضه خودروسازان را به مردم داد، اما طبق آمار مربوط به تولید خودرو، طی دو ماهه ابتدایی امسال ۱۴۰ هزار و ۹۱۷ دستگاه انواع خودرو در ایران تولید شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۴ درصد كاهش داشته است. در این مدت تولید سواری در ایران به ۱۳۲ هزار و ۳۴۳ دستگاه رسیده كه نسبت به دو ماهه ابتدایی سال گذشته كاهش ۲۴.۵ درصدی را تجربه كرده است.

تولید انواع خودرو در اردیبهشت امسال نیز به ۸۷ هزار و ۸۲۱ دستگاه رسید كه نسبت به اردیبهشت ۹۷ افت ۱۶.۱ درصدی را نشان می‌دهد. در مورد تولید سواری در اردیبهشت ماه نیز باید به عدد ۸۱ هزار و ۴۱۸ دستگاه اشاره كنیم كه در مقایسه با اردیبهشت سال گذشته ۱۷.۳ درصد كاهش یافته است.

بررسی وضعیت تولید خودرو در گروه ایران خودرو نیز نشان می‌دهد تولید خودرو در فروردین و اردیبهشت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۴ درصد افت داشته است. در مورد تولید گروه سایپا نیز باید به افت ۰.۷ درصدی تولید انواع خودرو در دو ماهه ابتدایی امسال اشاره كرد.

منبع: روزنامه کیهان

۵۵۲ کودک کار در استان بوشهر وجود دارد

مدیرکل بهزیستی استان بوشهر گفت: در زمان حاضر ۵۵۲ کودک کار ایرانی و غیر ایرانی در استان بوشهر شناسایی شده‌اند که براساس آمارها، کودکان کار خیابانی ایرانی انگشت شمار هستند و اغلب آنها غیرایرانی هستند که باید تعیین تکلیف شوند.

به گفته وی در حال حاضر از این تعداد کودکان کار، ۶۱ کودک ایرانی و ۴۹۱ کودک غیر ایرانی و از اتباع خارجی به شمار می‌روند.

این مقام دولتی افزود، با توجه به اینکه بیشترین کانون تجمع این کودکان در محل چهار راه‌هاست، جمع آوری و غربالگری این کودکان برای تعیین وضعیت آنها ضروری است.

منبع: ایرنا

۲۰۰ گودال پرخطر در تهران وجود دارد

فرونشست زمین در تهران- آرشیو
فرونشست زمین در تهران- آرشیو

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: پایتخت ۲۰۰ گودال پرخطر دارد و برخی از این گودال‌ها در زمین‌هایی ایجاد شده که یا مالک شخصی داشته و یا دولتی هستند برخی نیز مربوط به اموال شهرداری است همچون گود کنار برج میلاد که همیشه در این زمینه هشدارهایی داده شده است.

رئیس سازمان نقشه‌برداری ایران در نامه‌ای خطاب به عضو شورای شهر، با اشاره به مسئله فرونشست تهران اعلام کرد: فرونشست اگر چه در کوتاه مدت، کمتر منجر به بروز خطرهای ناگهانی و فاجعه باری مانند فروچاله و تخریب‌های آشکار شود، اما در آینده ‌می‌تواند سبب خسارت‌های ترمیم ناپذیری شود.

به گفته وی، بیشترین میزان فرونشست در پایتخت ایران مربوط به جنوب غربی آن، حوالی اتوبان آزادگان و شهرستان‌های شهریار و ورامین است.

منبع: خبرگزاری فارس

احتمال توقف ۶۳۸ اتوبوس گاز سوز

دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران از احتمال خروج ۶۳۸ دستگاه اتوبوس از چرخه حمل و نقل عمومی شهر تهران خبر داد که دلیل آن فقدان تجهیزات جایگزین برای تعویض برخی قطعات این اتوبوس‌هاست.

وی اضافه کرد، در حال حاضر از ۲۳۱۰ دستگاه اتوبوس گازسوز در حال بهره‌برداری شهر تهران تعداد ۴۴۸ دستگاه با توجه به اتمام عمر کاری مخازن متوقف شده و تعداد ۱۹۴دستگاه اتوبوس دیگر نیز تا انتهای سال ۱۳۹۸ در صورت تامین نشدن مخازن، از چرخه خدمت‌رسانی خارج می‌شوند.

منبع: همشهری آنلاین

XS
SM
MD
LG