لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| حدود ۲۰ هزار پرستار در ایران بیکار هستند

شغل ثابت، مهم‌ترین نیاز دانشجویان است

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به وضعیت ازدواج در ایران گفت: نسبت ازدواج در سال ۹۶ نسبت به سال قبل از آن تقریبا ۱۳ درصد رشد منفی داشته و همین روند در سال ۹۷ به نسبت سال قبل از آن نیز تکرار شده؛ با این تفاوت که روند ثبت ازدواج دائم ده درصد کمتر بوده است.

به گفته وی: ‌مسئولان باید سیاست‌هایی را اتخاذ کنند که جوانان تشویق به ازدواج شوند، ساخت مسکن‌های دانشجویی هم می‌تواند فرصتی برای دانشجویان متاهل باشد که در زمان تحصیل بتوانند با فراغ بال بیشتری ادامه تحصیل دهند. البته مسئله مسکن، دغدغه اصلی ازدواج دانشجویان نیست، ‌آن‌چه برای دانشجویان مهم تلقی می‌شود داشتن شغل و ثبات شغلی و داشتن یک درآمد پایدار در زندگی است. نگرانی‌هایی که به‌مراتب مهم‌تر از تهیه مسکن برای این افراد است.

وی ادامه داد، پایین آمدن فراوانی ازدواج در ایران دلایل متعددی دارد که بخش عمده آن به مسائل اقتصادی و امنیتی که در آینده برای امرار معاش وجود دارد، بر می‌گردد و همین مسائل باعث فرار دانشجویان از مسئولیت‌پذیری زندگی مشترک می‌شود.

منبع: روزنامه همشهری

شاخص قیمت تولیدکننده در فصل زمستان ١٣٩٧ اعلام شد

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۴۷.۵ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال قبل، ٣٤.٨ درصد افزایش داشته است.

شاخص کل قيمت توليدكننده، در فصل زمستان ١٣٩٧ نسبت به شاخص فصل قبل ٨.٨ درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل ۶۶.۳ درصد افزايش داشته است. درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال قبل ٣۴.٨ درصد افزایش داشته است.

شاخص قیمت تولیدکننده بخش کشاورزی، معدن، صنعت، برق و بخش اختصاصی خدمات در چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال قبل به ترتیب ٣٩.٣، ۴۱.۹، ۴۷.۳، ۰.۸ و ۱۶.۷ درصد افزایش داشته است.

منبع: مرکز آمار ایران

۸ هزار صنعتگر در حوزه صنایع دستی بیمه نیستند

بازار مسگرها
بازار مسگرها

دبیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: در حوزه صنایع دستی حدود ۸ هزار صنعتگر وجود دارند که بیمه نشده‌اند و مشکلات بیمه‌ای دارند.

وی افزود: در تولیدات صنایع دستی متاسفانه بازار خرید و فروش وجود ندارد و این موضوع لطمه بزرگی به صنایع دستی ایران می‌زند و متاسفانه محصولاتی از کشورهای دیگر همچون چین وارد ایران می‌شود که مشابه صنایع دستی ایران است و با قیمت پایین‌تر در بازار عرضه می‌شود که این موضوع ضربه بزرگی به صنایع دستی می‌زند.

منبع: خبرگزاری آنا

گرانی ۵۶ کالای اساسی در ایران

بازار تجریش تهران
بازار تجریش تهران

بر اساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییرات قیمتی کالاهای اساسی در اسفند ماه ۹۷ قیمت گوجه فرنگی در این ماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۰۳.۱ درصدی را داشته است.

مطابق این آمار قیمت گوشت گوساله ۱۱۷.۴ درصد، سیب قرمز ۱۶۹.۱ درصد، سیب زرد ۱۶۷.۶ درصد، خرما مضافتی ۱۱۷.۰ درصد، پیاز ۱۱۸.۸ درصد، گوشت گوسفندی ۱۳۰.۵ درصد و خیار ۱۳۸.۸ درصد در اسفند ماه امسال رشد قیمت را تجربه کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

حدود ۲۰ هزار پرستار در ایران بیکار هستند

دبیرکل خانه پرستار گفت: با وجود کمبود نیروی پرستار در بیمارستان‌های ایران، حدود ۲۰ هزار پرستار بیکار در ایران وجود دارد و استاندارد نسبت پرستار به جمعیت در کشورمان در حد کشورهای عقب افتاده است. کمبود نیروی پرستاری یکی از مشکلات اصلی نه‌تنها پرستاران بلکه مردم است؛ چرا که مردم برای دریافت خدمات به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و وظیفه حاکمیت، ارائه خدمات سلامت است.

وی اضافه کرد: در کشورهای اروپایی به ازای هر یک‌ هزار نفر ده کادر پرستاری وجود دارد و متوسط جهانی آن نیز به ازای هر یک‌ هزار نفر شش پرستار بوده و حداقل آن نیز سه پرستار است. اما در ایران این استاندارد بسیار پایین است و برابر با ۱.۶ نفر است و مردم نصف کف حداقلی استانداردها را در این خصوص دریافت می‌کنند و ما در حد کشورهای عقب افتاده هستیم و حتی آمار ما از کشور عراق نیز پایین‌تر است.

منبع: خبرگزاری فارس

XS
SM
MD
LG