لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۶۳ درصد زنان تحصیلکرده بیکار هستند

۶۳ درصد زنان تحصیلکرده بیکار هستند

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: درحال حاضر ۵۳ درصد دانشجویان دختر رشته‌های تخصصی را در دانشگاه دنبال می‌کنند اما فاصله بین رشد تحصیلات و نرخ اشتغال زنان بسیار زیاد است؛ از طرفی نرخ بیکاری زنان تحصیل‌کرده ۶۳ درصد است که نرخ خوبی نیست چراکه دچار آسیب اجتماعی و سرخوردگی زنان می‌شود.

نایب رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنوز استفاده مدیریتی از زنان نشده است گفت: در مجلس دهم تلاش بسیاری در ارتباط با عدالت جنسیتی صورت گرفت و در دولت دوازدهم بنا بود که ۳۰ درصد از مدیران ارشد را زنان تشکیل دهند با این تفاوت که خواسته ما درخصوص وزرای زن عملی نشد.

منبع: خبرگزاری آنا

کشف ۱۸ تن انواع مواد مخدر و روانگردان در ایران

معاون مقابله با عرضه و امور بین‌الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف ۱۸ تن انواع مواد مخدر و روان گردان در ایران در حد فاصل ۲۸ اردیبهشت الی چهارم خرداد خبر داد و گفت: مجموع کشفیات هفته مزبور، ۱۸۲۶۸ کیلوگرم است که در مقایسه با هفته قبل آن، ۲۹ درصد افزایش دارد.

وی افزود: این میزان از کشفیات طی ۱۶۲۸ فقره عملیات صورت گرفته است و سرانه کشفیات مواد مخدر در این دوره ۱۰.۲ کیلوگرم به ازای هر عملیات بوده است. بیشترین حجم مواد مکشوفه مربوط به تریاک به میزان ۱۶۰۲۸ کیلوگرم بوده و ۸۷ درصد مجموع کشفیات را شامل می‌شود.

به گفته این مقام دولتی: سهم کشفیات پنج استان اولویت‌دار حوزه مقابله یعنی سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی از کشفیات ایران در هفته مذکور ۶۶ درصد است و طی این مدت، ۲۴۲ دستگاه خودرو، ۳۶ دستگاه موتورسیکلت، ۶ قبضه سلاح و ۴۲ دستگاه موبایل توقیف شده است.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

افت ۱۲ درصدی سفر خارجی در بهار ۹۷

آمارهای رسمی مركز آمار ایران نشان می‌دهد سفرهای خروجی ایرانی‌ها در بهار ۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل با كاهش بیش از ۱۲درصدی همراه بوده است. بر این اساس، ۶۶۵ هزار و ۲۹۴ سفر خارجی در سه ماه نخست سال گذشته صورت گرفته كه بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان میراث فرهنگی تنها حدود ۹ درصد سفر خروجی را در سال ۹۷ دربرمی گیرد.

این درحالی است كه تعداد سفرهای خارجی در بهار ۹۶، ۷۶۲ هزار و ۴۱۲ مورد گزارش شده بود؛ رقمی كه نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، خود رشدی ۱۱ درصدی را ثبت كرد.

سال گذشته معاون گردشگری سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اعلام كرده بود که در بهار سال ۹۷ میزان گردشگران خروجی پنج درصد كاهش داشته است و به این ترتیب حالا آمارها افتی بیش از این را نشان داده اند.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

نرخ تورم اردیبهشت ۹۸ اعلام شد

فاصله تورمی در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل ۰.۵ واحد درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» نسبت به ماه قبل ١.٢ واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.

نرخ تورم کل ایران در اردیبهشت ماه ١٣٩٨ برابر ۳۴.۲ درصد است که در دهک‌های مختلف هزینه‌ای در بازه ٣٣.٧ درصد برای دهک اول تا ۳۶.۶ درصد برای دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بین ۴۷.۳ درصد برای دهک اول تا ۵۲.۴ درصد برای دهک دهم است.

منبع: درگاه ملی آمار

بنزین گران شد اما فقط برای صیادان

مدیرعامل تعاونی صیادان گناوه گفت: به دنبال ابلاغ بخشنامه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هزینه تمام شده جایگاه‌های سوخت ساحلی بالا رفته و صیادان باید هر لیتر بنزین را گران‌تر بخرند و برای تهیه بنزین از جایگاه سوخت تعاونی، صیادان گناوه مجبور به پرداخت پول اضافی هستند.

وی گفت: اخیرا بخشنامه‌ای مبنی بر برداشتن حمایت‌های شرکت ملی پخش از جایگاه‌های ساحلی ابلاغ شده که بر اساس آن شرکت ملی پخش هزینه حمل بنزین را نمی‌پردازد و این باعث شده بنزین در جایگاه ساحلی گران‌تر فروخته شود.

این مقام دولتی با اشاره به اینکه حدود ۳۰۰ قایق‌دار در گناوه از تصمیم اخیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی متاثر شده‌اند عنوان کرد، منصفانه نیست بنزین خودرو‌های لوکس دو و سه میلیاردی ۱۰۰۰ تومان باشد و صیادان مجبور به خرید هر لیتر بنزین با پرداخت پول اضافه شوند.

منبع: ایلنا

XS
SM
MD
LG