لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| حساب یارانه‌بگیران از ۴.۵ میلیون رد شد

فروش لوازم‌آرایش، ر‌اهکار رفع درآمد كم داروخانه‌ها

داروخانه‌ها به‌ رقیب جدی لوازم آرایش‌فروش‌ها تبدیل شده‌اند و حتی در برخی از موارد با اعمال تخفیف‌های ویژه و یا ارائه خدمات مشاوره بازار داغ‌تری نسبت به فروشگاه‌های لوازم آرایشی دارند و علت اصلی این مهم را می‌توان در وضعیت نامناسب اقتصادی داروخانه‌ها جست‌وجو کرد.

بر اساس اطلاعات موجود، برخی داروخانه‌ها تنها به‌واسطه فروش لوازم آرایشی سرپا هستند، چراکه در غیر این صورت از اقتصاد چندان مطلوبی بهره‌مند نیستند و شاید مجبور به تعطیلی داروخانه‌ها شوند، از این رو با ارائه خدمات مشاوره زیبایی و بهداشتی سعی در جذب هرچه بیشتر مشتری دارند.

عده‌ای از داروخانه‌داران می‌گویند، اگر لاین فروش لوازم آرایشی و بهداشتی نبود امروز باید داروخانه خود را تعطیل می‌کردند، چرا که از فروش دارو سودی عاید آنها نمی‌شود و تنها به‌خاطر مجوزی که دارند در کنار فروش لوازم آرایشی و بهداشتی به فروش دارو نیز مشغول هستند.

کاهش توان مالی مردم برای خرید داروهای گران‌قیمت نیز عامل دیگری برای نامناسب‌شدن شرایط اقتصادی داروخانه‌ها دارد، چراکه امروزه بسیاری از مردم دیگر نمی‌توانند هزینه پرداخت داروهای گران پوست را پرداخت کنند، از این رو داروهای موردنظر برای مدت طولانی در قفسه‌های داروخانه خاک می‌خورد که این نیز می‌تواند ضرر بسیاری را به مدیر داروخانه متحمل سازد.

منبع: بهار نیوز

کمبودها و مشکلات مدارس استثنایی در کهگیلویه و بویراحمد

مدارس استثنایی در ایران
مدارس استثنایی در ایران

مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد توضیح داد که در حال حاضر از نظر فضای آموزشی برای کودکان استثنایی با کمبود شدید مواجه هستیم و مشکلات مربوط به ایاب و ذهاب کودکان استثنایی و کمبود لوازم آموزشی در مدارس ویژه از دیگر مشکلات این مدارس است.

وی گفت: برای مثال در یاسوج و گچساران و دهدشت هر کدام چهار مدرسه کمبود دارند و در دیگر شهرستان‌های کوچک استان ساختمان‌های این مراکز آموزشی استیجاری است.

منبع:‌ خبرگزاری فارس

افزایش پرونده‌های قضایی بر اثر مشکلات اقتصادی و اجتماعی در ایران

دادگستری و سمبل دادگاه
دادگستری و سمبل دادگاه

غلامحسن محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه گفت،‌ ورودی پرونده به دستگاه قضایی در تمامی استان‌ها بالاست و پرونده‌های امروز در جامعه بر اثر مشکلات اقتصادی و اجتماعی زیاد شده است و در چنین شرایطی هر چقدر قضات و کارمند را اضافه کنیم، باز هم از رسیدگی به پرونده‌ها عقب هستیم.

وی در رابطه با تشدید برخورد با جرایم دولتی افزود: امروز دشمن مساله اقتصادی و تولید داخلی را هدف قرار داده است، مجرمانی که امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازند، به بیت المال دست اندازی می‌کنند و چوب لای چرخ تولید می‌گذارند، رحم نکنید و رسیدگی‌های این نوع پرونده را با قاطعیت و بدون تبعیض انجام دهید.

منبع: ایرنا

نگرانی وزارت بهداشت از عوامل بیماری‌زا در مناطق سیل‌زده در فصل گرما

سیل در روستای چم‌مهر پلدختر
سیل در روستای چم‌مهر پلدختر

با گذشت حدود دو ماه از سیل اخیر که استان‌هایی چون گلستان، لرستان، خوزستان و ... را تحت تاثیر قرار داد، اکنون با توجه به گرم شدن هوا، رعایت نکات بهداشتی و بویژه پیشگیری از برخی بیماری‌های عفونی و واگیردار در این مناطق از جدی‌ترین دغدغه‌های وزارت بهداشت است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به سیل اخیر گفت: این سیل برای حوزه سلامت نیز تهدیدی جدی بود و با فروکش کردن سیلاب‌ها تازه کار اصلی در حوزه بهداشت آغاز می‌شود.

وی گفت: با توجه به گرم شدن هوا و مشکلات برخی استان‌ها بویژه استان خوزستان که از جدی‌ترین مشکلات آنجا مبحث فاضلاب این شهر است، استان خوزستان حتی قبل از وقوع سیل نیز با مشکل فاضلاب روبرو بود و نیاز است تا کاری جدی و زیرساختی در این زمینه انجام شود.

منبع: ‌ایسنا

حساب یارانه‌بگیران از ۴.۵ میلیون رد شد

با وجود الزام چند ساله قانون برای غربالگری یارانه‌بگیران و حذف افراد پردرآمد همچنان روال قبلی پرداخت ادامه داشته و در هر ماه حدود ۷۸ میلیون نفر یارانه نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند.

از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها به مرحله اجرا درآمده تاکنون هر یارانه‌بگیر حدود چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان یارانه نقدی دریافت کرده است هرچند که این رقم در طول حدود هشت سال گذشته و با تغییرات تورم به مرور ارزش خود را از دست داده اما به هر حال در هر ماه حداقل ۳,۴۰۰ میلیارد تومان بابت یارانه‌های نقدی به دولت ایران هزینه تحمیل می‌شود که این رقم در سال به ۴۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

در مجموع در طول سال‌هایی که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی شده بیش از ۳۵۰ هزار میلیارد تومان بابت پرداخت‌های نقدی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی در هر ماه هزینه شده که رقمی به اندازه منابع عمومی دولت در بودجه سالانه آن به شمار می‌رود.

منبع:‌ روزنامه دنیای اقتصاد

XS
SM
MD
LG