لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۵

واقعیت‌هایی از داخل ایران| تولید خودرو در ایران ۴۰ درصدی سقوط کرد

بلیط متروی مشهد گران شد

وحید مبین مقدم، مدیرعامل شرکت بهره برداری قطارشهری مشهد گفت: اجرای افزایش هزار و ۵۰۰ ریالی بهای خدمات قطارشهری در این کلانشهر از امروز ۲۳ فروردین ماه آغاز شد.

وی گفت: بر این اساس بهای خدمات خطوط یکم و دوم قطارشهری مشهد از شش هزار و ۵۰۰ ریال به هشت هزار ریال افزایش و بهای بلیت تک سفره نیز از ۱۰ هزار ریال به ۱۲ هزار ریال افزایش یافته است.

منبع: خبر آنلاین

مرگ ناشی از کار زیاد جان پرستاران را تهدید می‌کند

امین بلوچ زهی، فعال صنفی و کارشناس اتاق عمل گفت: با وجود حداکثر کارکرد کارکنان بالینی برای وزارت بهداشت و درمان، عواملی از جمله عدم پرداخت حق الزحمه متناسب با کارکرد و عملکرد، عدم پرداخت به موقع مطالبات و مهم‌تر از آن وجود تبعیض فاحش در بین صنف پزشکی با سایر صنوف پیراپزشکی که در برخی زمینه‌ها تا بیش از چند ده برابر می‌باشد مجموعه پرستاری را دچار فرسایش شغلی، جسمی و روحی قرار داده است.

وی گفت: در طی سال‌های اخیر پرستاران زیادی دچار فوت ناگهانی شده‌اند که با بررسی‌های میدانی انجام شده مشخص شده است تا حدود زیادی فوت آنها مرتبط با کار زیاد بوده است و با شروع طرح تحول نظام سلامت در ایران از سال ۹۲ که جزو سیاست‌ها و برنامه‌های اصلی دولت یازدهم و دوازدهم بود با هدف کاهش پرداخت از جیب جامعه و گسترش خدمات سلامت در بخش دولتی، بخش اعظم مراجعین به مراکز درمانی از خصوصی به بخش دولتی افزایش پیدا کرد و منجر به افزایش حجم کاری در این حوزه گردید و از طرفی افزایش قریب به ۲۵درصد تخت‌های بیمارستانی در ایران باعث افزایش حجم کاری پرسنل درمان بخصوص پرستاران و زیر گروهای مرتبط با آنها گردید.

وی گفت: طبق اعلام رسمی رئیس سابق نظام پرستاری ایران فوت مشکوک بیش از هفده پرستار که ۲۵ الی ۴۵ سال سن داشتند متحمل فشار کار زیادی بوده است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

خطر آلودگی نفتی بر اثر سیل خوزستان

آلودگی نفتی در سواحل ماهشهر- آرشیو
آلودگی نفتی در سواحل ماهشهر- آرشیو

احمدرضا لاهیجان‌زاده، مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اعلام کرد: سیل خرابی‌هایی را در پارک ملی دز و کرخه به بار آورده است و علاوه بر جنگل‌های این منطقه، منجر به تخریب تعدادی از پاسگاه‌ها نیز شده است.

وی گفت: کمابیش شکستگی لوله نفت و نشت منابع نفتی را در آب داریم، همچنین بالا آمدن رودخانه‌ها در یکی، دو جا مخازن تلمبه‌خانه‌ها را واژگون کرده و گازوئیل در رودخانه‌ها ریخته شده است. خطر شکستگی خطوط لوله نفت بر اثر رانش زمین و سیلاب در خوزستان وجود دارد حتی خطر در تالاب هورالعظیم نیز وجود دارد.

منبع: بهار نیوز

حدود ۴۰ درصد از اقلام آرایشی و بهداشتی در ایران قاچاق است

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو
کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: حدود ۴۰ درصد از اقلام آرایشی و بهداشتی در ایران قاچاق است، درباره فرآورده قاچاق هم اصل بر این است که جعلی و تقلبی است، مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، زمانی که از فرآورده قاچاق استفاده می‌شود، مواردی مانند رنگ‌های تقلبی و فلزات سنگین و هزار یک مشکل دیگر بر آن محتمل است.

منبع: ایلنا

تولید خودرو در ایران ۴۰ درصدی سقوط کرد

بر اساس آمار ارائه شده توسط سازمان بین‌المللی تولیدکنندگان وسایل نقلیه موتوری(OICA) فعالیت شرکت‌های خودروسازی ایران در سال گذشته میلادی، یک میلیون و ۳۴۰ هزار دستگاه کاهش تولید داشته که در مقایسه با سال۲۰۱۷، ۴۰ درصد سقوط را تجربه کرده است. این میزان کاهش تولید، برجسته‌ترین سقوط صنعت ایران در قرن بیست و یکم است.

سال ۲۰۱۷، شرکت خودروسازی رنو یک قرارداد ۱۵۰ میلیون دلاری برای تولید ۱۵۰ هزار خودرو در سال، در ایران امضا کرد، اما ماه گذشته تیری بلور مدیرعامل این شرکت اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های جدید از قرارداد خود صرف‌نظر خواهد کرد.

منبع: اقتصاد آنلاین

XS
SM
MD
LG