لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۶

طرحی در سنای آمریکا برای پایان دادن به جنگ افغانستان ارائه شده است


پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در کابل - افغانستان
پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا در کابل - افغانستان

بخش انگلیسی صدای آمریکا - دو سناتور با نفوذ آمریکایی طرحی را ارائه کرده اند که به نزدیک به دو دهه جنگ در افغانستان پایان می دهد. این تحرک در زمانی رخ می دهد که مقام های آمریکایی در میانه مذاکرات رو در رو با شورشیان طالبان هستند تا به طرحی برای کاستن از نیروها و ضمانت های ضد تروریسم دست یابند.

سناتور جمهوریخواه رند پال و سناتور دموکرات تام یودال، تنظیم کنندگان این طرح، در بیانیه ای به همراه متن قانون «نیروهای آمریکایی پس از خدمتی شایان به خانه می روند»، موسوم به «افغان»، توضیح داده اند که واشنگتن در افغانستان اعلان پیروزی خواهد کرد: «طی ۴۵ روز، طرحی برای خروج منظم نیروها و سپردن تاسیسات به دولت افغانستان تهیه و ارائه خواهد شد، ضمن این که چارچوبی مطابق قانون اساسی افغانستان برای اجرای مصالحه سیاسی توسط افغان ها تعیین می شود. طی یک سال تمام نیروهای آمریکا از افغانستان خارج خواهند شد.»

در بیانیه از سناتور پال نقل شده است: «جنگ های بی پایان امنیت ملی ما را تضعیف می کند و جیب این نسل و نسل های آینده را با قرض های سنگین خالی می کند و دشمنان بیشتری برای تهدید ما پدید می آورد.» به گفته رند پال ماموریت ما یعنی مجازات القاعده برای حملات تروریستی یازدهم سپتامبر به ایالات متحده به انجام رسیده است و زمان آن است که این جنگ طولانی به پایان برسد.

به گفته این سناتور جمهوریخواه، آمریکا از آغاز جنگ در افغانستان در اکتبر ۲۰۰۱ بیش از ۲۳۰۰ نیرو را از دست داده، ۲۰ هزار نیروی دیگرش مجروح شده اند، ۲ هزار میلیارد دلار هزینه متحمل شده است و هر سال ۵۱ میلیارد دلار به این هزینه ها اضافه می شود.

سناتور دموکرات تام یودال در بخشی از این بیانیه می گوید: «به زودی سربازهای آمریکایی به افغانستان اعزام خواهند شد که جنگ پیش از تولد آن ها شروع شده است.»

سناتور پال در پیامی ویدیویی قبل از ارائه این طرح در باره اتلاف منابع مالی در افغانستان گفت: «ما ۴۳ میلیون دلار صرف راه اندازی پمپ گاز طبیعی کرده ایم در حالی که هیچ کس خودروی گازسوز در افغانستان ندارد... ۲۱۰ میلیون دلار خرج ساخت یک ساختمان جدید دولتی شده است... چه موقع آن ها هزینه امور مربوط به خودشان را متقبل خواهند شد؟»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG