لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

پمپئو: مذاکره با طالبان خوب پیش برود، شخصا در مذاکرات حاضر می‌شوم


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده ابراز امیدواری کرد مذاکرات با طالبان به گونه‌ای خوب پیش برود که خود او تا دو هفته آینده شخصا در مذاکرات شرکت کند.

آقای پمپئو که روز روز دوشنبه ۱۳ اسفند در گردهمایی «کشاورزان آینده آمریکا» در ایالت آیوا حضور داشت با اشاره به مذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان گفت: در افغانستان به دنبال تلاش برای یافتن راهی هستیم که با پایان دادن به جنگ و خشونت، تهدید علیه ایالات متحده آمریکا را برطرف کند و متضمن رعایت حقوق اساسی هر شهروند افغانستان (زنان و کودکان) در همه عرصه‌ها باشد.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به تلاش‌های زلمی خلیل‌زاد دستیابی به توافقی اطمینان بخش را با وجود بازیگران منطقه‌ای – پاکستان، هند، چین و روسیه – را «فوق‌العاده دشوار» توصیف کرد.

مایک پمپئو در عین حال تاکید کرد توافقی که مبتنی بر «درک بنیادین از منافع و انگیزه‌های متفاوت» طرفین نباشد تنها یک ورقه کاغذ است و بادوام نخواهد بود.

به گفته آقای پمپئو اگر مذاکرات در چنین مسیری به پیش برود و موفقیت آمیز باشد او شخصا تا دو هفته آینده در مذاکرات شرکت خواهد کرد.

مذاکرات گروه آمریکایی به سرپرستی زلمی خلیل‌زاد با گروه طالبان در دوحه قطر در جریان است و گزارش شده که اعضای ارشد طالبان هم در این مذاکرات حضور دارند.

دولت آمریکا تاکنون جزئیات مذاکرات با طالبان را منتشر نکرده اما زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان مواردی مانند برقراری آتش بس و فراهم کردن مقدمات خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را از محورهای مورد مذاکره اعلام کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG