لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۶

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش تعداد چک‌های برگشتی در ایران

افزایش نرخ تورم تولیدکننده در فصل پاییز

لوگوی مرکز آمار ایران
لوگوی مرکز آمار ایران

درصد تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده در چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۳۵.۲ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به تابستان سال جاری ٢٤.٢ درصد افزایش داشته است.

درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش کشاورزی در چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ٣٩.٣ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به تابستان سال جاری ۲۴.۱ درصد افزایش داشته است.

درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن و صنعت به ترتیب در چهار فصل منتهی به فصل پاییز سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۴۱.۹ و ۴۷.۳ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ ۳۰.۸ و ۳۲.۹ افزایش داشته است.

میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در چهار فصل منتهی به پاییز سال جاری نسبت به دوره مشابه سال معادل ٠.٨ درصد افزایش داشته که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال جاری ۳.۷- افزایش داشته است.

درصد تغییرات میانگین شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در چهار فصل منتهی به پاییز سال جاری نیز نسبت به دوره مشابه سال قبل معادل ۱۶.۷ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ ۱۲.۵ درصد افزایش داشته است.

منبع: درگاه ملی آمار

۷هزار مهندس کشاورزی در آذربایجان غربی بیکار هستند

رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به مشکلات فارغ ‌التحصیلان رشته‌های مختلف به ویژه مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی در این استان گفت: از تعداد ۱۱ هزار و ۹۳۲ نفر از اعضای حقیقی نظام‌مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی در حدود ۷ هزار نفرشان بیکار بوده و دنبال کار می‌گردند.

منبع: تابناک

ناتوانی بخش خصوصی برای آموزش نیروی پرستاری در ایران

دکترعلی اکبر ویسی رایگانی رئیس نظام پرستاری کرمانشاه، با اشاره به اظهارات اخیر وزیر بهداشت پیرامون ورود بخش خصوصی به حوزه آموزش بهیار و کاردان پرستاری، گفت: امکانات لازم برای آموزش پرستار در بخش خصوصی فراهم نیست و با توجه به شرایط آموزش پرستاری در دانشگاه‌های دولتی با داشتن امکانات و منابع، باز هم از استاندارد جهانی فاصله دارند چرا که آموزش پرستاری نیاز به امکانات و شرایط خاص، خصوصا در بالین دارد که همین حداقل‌ها و شرایط و امکانات در بخش خصوصی فراهم نیست.

وی با اشاره به کمبود پرستار در مراکز درمانی گفت، اگر میزان ورودی و خروجی دانشجویان را مد نظر قرار دهیم به حد کافی نیروی فارغ التحصیل برای جذب وجود دارد و با افزایش ظرفیت پذیرش دانشجودر چند سال اخیر در بخش دولتی با انباشت فارغ التحصیلان جویای کار روبرو هستیم.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری

دادستانی اراک دستور برخورد با سگ گردانی را صادر کرد

سگ گردانی- آرشیو
سگ گردانی- آرشیو

عباس قاسمی دادستان عمومی وانقلاب اراک گفت: طی دستوری از فرمانده انتظامی شهرستان اراک خواسته شد در صورت مشاهده افرادی که مبادرت به سگ گردانی می‌کنند برخورد لازم صورت گرفته و نسبت به جمع آوری سگ‌ها و تحویل به باغ وحش اراک اقدام کنند.

وی افزود: از منظر بهداشت عمومی تماس با سگ‌ها موجب انتقال بیماری متعدد و خطرناکی می‌شود که می تواند برای اطفال ، کودکان و سالمندان خطر آفرین باشد.

دادستان اراک تصریح کرد: به جهت حفظ حقوق عامه و ارتقاء سطح سلامت و امنیت در سطح شهر این دستور صادر شده است.

منبع: خبرگزاری میزان

افزایش تعداد چک‌های برگشتی در ایران

براساس آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی در دی ماه سال جاری، در کل کشور بالغ بر ٧٦١ هزار فقره چک به ارزشی حدود ٨٩ هـزار میلیارد ریال برگشت داده شده است کـه نسبت بـه مـاه قبـل از نظر تعداد ۳۰.۴ درصد و از نظر مبلغ ۲۹.۵ درصد افزایش داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در کل کشور ۱۰.۶ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۹ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت داده شده است.

در استان تهران چک‌های برگشتی ۱۰.۵ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۱۱.۶ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای را شامل می‌شود.

گفتنی است در بین سایر استان‌های کشور بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی بـه کـل ارزش چک های مبادله شــده بــه ترتیب بــه استان‌های سمنان (۱۶.۲ درصد)، لرستان (۱۵.۲ درصد) و هرمزگان (۱۴.۹ درصد) اختصـاص یافته است.

منبع: اقتصاد نیوز

XS
SM
MD
LG