لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| افزایش آمار معتادان بی‌خانمان در ایران

بی اعتمادی مردم به شرکتهای خودرو ساز

کارخانه خودروسازی در ایران
کارخانه خودروسازی در ایران

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: بدقولی‌های متعدد شرکت‌های خودرو ساز در تحویل خودورهای پیش فروش شده سبب ایجاد بی اعتمادی مصرف کنندگان به این شرکت‌ها شده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اشاره به ثابت ماندن قیمت خودرو در بازار گفت: هم اکنون تفاوت قیمت خودرو در بازار نسبت به کارخانه در خودروهای ۳۰ میلیون تومان از ۱۳ تا ۱۵ میلیون تومان ، خودروهای ۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان از ۲۳ تا ۳۱ میلیون تومان و در خودروهای ۴۵ تا ۵۵ میلیون تومان از ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان است.

منبع: صدا و سیما

وجود ۱۶۰ هزار کلاس ناایمن در ایران

آرشیو
آرشیو

مهراله رخشانی رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس كشور گفت: حدود ۱۰۷ هزار مدرسه با ۵۳۰ هزار كلاس درس در كشور داریم که از این میزان، ۳۰ درصد مدارس نیازمند مقاوم سازی و تخریب و بازسازی اند كه به تفكیك می توان گفت ۱۸ درصد مدارس باید مقاوم سازی و ۱۲ درصد تخریب و بازسازی شوند. به عبارت دیگر ۳۲ هزار مدرسه مشتمل بر ۱۶۰ هزار كلاس درس در سطح كشور ناایمن بوده و باید مقاوم سازی یا بازسازی شوند.

منبع: اعتماد

تعطیلی ۴۰ درصد واحدهای تولید کفش دست‌دوز

واحد تولید کفش دست‌دوز
واحد تولید کفش دست‌دوز

رسول شجری مسئول اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران گفت: در سال جاری بیش از ۳۰-۴۰ درصد واحدهای تولیدی ما به‌خاطر نبود مواد اولیه نتوانستند تولید داشته باشند. این مساله هم محدود به تهران نیست و تمام شهرهایی که کارگاه‌های تولیدی این حوزه را دارند، از فقدان مواد اولیه آسیب خورده‌اند. اگر روند تعطیلی‌ها بخواهد ادامه داشته باشد وضعیت بسیار بد و نگران‌کننده‌ای را برای کفاشان ایجاد خواهد کرد.

منبع: ایلنا

تجمع کارگران بازنشسته نیشكر هفت‌تپه

کارخانه و شرکت نیشکر هفت تپه
کارخانه و شرکت نیشکر هفت تپه

حدود ۹۵ نفر از کارگران بازنشسته نیشکر هفت‌تپه روزهای ۱۵ و ۱۶ دی ماه با اجتماع مقابل مدیریت این مجتمع، خواستار دریافت مطالبات سنواتی خود شدند. این کارگران از آذر ماه تا اسفند ماه سال ۹۵ به مرور بازنشسته شده‌اند و بعد از گذشت حدود دو سال هنوز نتوانسته‌اند بخش از مطالبات عقب افتاده سنواتی خود را دریافت کنند.

کارگران بازنشسته معترض هفت تپه می‌گویند: بعد از سال‌ها تلاش توانستیم با استفاده از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور از این کارخانه بازنشسته شویم اما ظاهرا کارفرما نبود منابع مالی را دلیل پرداخت نشدن سنوات ما عنوان می‌کند لذا آن‌ها که از ادامه این وضعیت خسته شده‌اند تصمیم به برپایی این تجمع گرفته‌اند.

منبع: بهار

کمبود مدرسه در آذربایجان غربی

آرشیو
آرشیو

بهرام صمدی معاون توسعه آموزش و پرورش آذربایجان غربی گفت: از نظر شاخص سرانه فضای آموزشی آذربایجان غربی در رتبه ۲۸ كشوری قرار دارد. این استان ۴۵۰۰ مدرسه كمبود دارد و میانگین سرانه آموزشی در استان ۴.۰۵ بوده و نسبت به میانگین كشوری كه ۵.۲ است در وضعیت خوبی قرار ندارد.

از مجموع ۱۸ هزار كلاس موجود در استان ۶هزار و ۱۰۰ كلاس نیازمند مقاوم سازی و پنج هزار و ۶۰۰ كلاس نیازمند تخریب و بازسازی است.

منبع: کیهان

دو هزار میلیارد از بودجه کل کشور با نام «سایر هزینه‌ها» خرج چه می شود؟

حدود دو هزار میلیارد از بودجه کل کشور با نام «سایر هزینه‌ها» در اختیار حدود ۲۳۰ نهاد غیرنظامی و غیرامنیتی قرار گرفته که مشخص نیست صرف چه اموری خواهد شد. این بودجه خرج حقوق کارکنان یا هزینه‌های اموال و دارایی‌ها نمی‌شود و کامل در اختیار مدیران است.

برخی دیگر از نهادهای نظامی و امنیتی که مجموع آن به ۲۷ دستگاه مانند وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، عقیدتی ـ سیاسی نیروی انتظامی، ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌رسد نیز جمعا ۵۲ هزار میلیارد تومان بودجه با نام «سایر هزینه‌ها» دریافت می‌کنند که سهم عمده آن برای سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

وزارت آموزش‌ و پرورش نیز سال آتی، حدود ۴۳۰ میلیارد تومان و شوراهای حل اختلاف نیز ۲۷۰ میلیارد تومان «کمک برای سایر هزینه‌ها» دریافت خواهند کرد. وزارت امور خارجه با ۱۸۶ میلیارد تومان بودجه برای سایر امور در ردیف بعدی قرار دارد و دادگستری جمهوری اسلامی ایران نیز بیش از ۱۵۲ میلیارد تومان برای سایر هزینه‌ها دریافت خواهد کرد.

منبع: تابناک

افزایش آمار معتادان بی‌خانمان در ایران

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر آمار معتادان بی‌خانمان در ایران را حدود ۵۰ هزار نفر عنوان کرد، این در حالی است که بر اساس آمار سال ۹۳ تعداد معتادان متجاهر در ایران ۱۵ هزار نفر بوده، آماری که نسبت به سال‌های گذشته سیر صعودی داشته است.

برای این افراد امکاناتی مانند اورژانس اجتماعی و گرم خانه‌ها به اندازه کافی وجود ندارد و خطر مرگ بسیاری از آنها را در شب‌های سرد زمستانی تهدید می‌کند.

منبع: تابناک

XS
SM
MD
LG