لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۸

واقعیت‌هایی از داخل ایران| رشد ۲۴.۸ درصدی قیمت مسکن تهران

معتادان متجاهر زن خراسان‌شمالی فاقد مرکز نگهداری

احمد ریواده دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر خراسان‌شمالی گفت: زنان متجاهر و بی‌مکان این استان فاقد مراکز نگهداری هستند.

وی با اشاره به این‌که در بخش معتادان دو بخش به نام‌های مرکز ۱۵ و ۱۶ در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: مرکز ۱۵ یا همان کمپ‌های ترک اعتیاد توسط بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود و معتادان در این مراکز درمان می‌شوند. مراکز ۱۶ یا همان مراکز نگهداری، مراکز اجباری هستند که ویژه مردان در این استان راه‌اندازی شده است و دولت مدیریت آن‌ را برعهده دارد. اما زنان فاقد چنین مرکزی در این استان هستند و ناگزیریم تا این خدمات را از طریق خرید خدمت بخش خصوصی به افراد مذکور ارائه دهیم.

منبع: ایسنا

کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در یک‌ سال اخیر ۲۴ تجمع صنفی برگزار کرده‌اند

قاسم طاهری نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج ضمن اشاره به عدد بالای تجمعات صنفی برگزار شده از سوی کارکنان، گفت: کارکنان بیمارستان تاکنون در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز، خانه ملت استان البرز و خود این مرکز درمانی تجمع برگزار کرده‌اند اما هیچکس به مطالبات آنها پاسخ درخوری نداده است.

ششمین روز دور جدید تجمعات کارکنان در حالی روز دوشنبه ۵ آذر ماه آغاز شده که دوشادوش بیش از ۲۵۰ نفر از کارکنان بیمارستان، عده‌ای از خانواده‌های شهدا و جانبازان و بیماران دیالیزی هم در این تجمع حضور یافته تا اعتراض خود را به وضعیت نابسامان این مرکز درمانی نشان دهند. کارکنان نیز همچنان پیگیر یک‌ سال حقوق عقب‌ افتاده و شرایط بی‌ثبات کار خود هستند.

منبع: ایلنا

هفدهمین روز اعتراض کارگران گروه ملی فولاد ایران

در حالی که اعتراضات صنفی کارگران گروه ملی فولاد ایران امروز دوشنبه وارد هفدهمین روز خود شده است، کسری غفوری مدیرعامل این مجتمع صنعتی از پرداخت نیمی از مطالبات کارگران در روزهای آینده خبر داد و گفت: اولویت اصلی شرکت پرداخت حقوق کارگران خواهد بود که در مرحله اول یک ماه و نیم از معوقات مزدی سه ماهه کارگران در ماه جاری آذر ماه پرداخت می‌شود و مابقی نیز در دی ماه به حساب کارگران واریز خواهد شد.

منبع: ایلنا

به رغم وعده‌های داده شده کارگران روغن جهان هنوز مشغول کار نشده‌اند

کارگران کارخانه روغن نباتی جهان امروز دوشنبه ۵ آذر ماه گفتند: برخلاف ادعای اخیر برخی مسئولان، هیچ فعالیت تولیدی در کارخانه روغن نباتی جهان آغاز نشده و مشکلات کارگران ادامه دارد.

این کارگران تاکید کردند: حدود ۱۰ ماه مزد از کارفرما طلبکاریم و برای رسیدن به این مطالبه صنفی طی دو هفته گذشته؛ حدود ۱۲ روز مقابل ساختمان استانداری تجمع کردیم.

منبع: ایلنا

بانك، حقوق كارگران هفت تپه را مسدود كرد

روز پنج شنبه ۱ آذر، یک ماه حقوق از چهار ماه حقوق معوقه كارگران شركت نیشكر هفت تپه به حساب آنها در بانک ملی واریز شد اما حقوق كارگران به دلیل اقساط عقب افتاده، توسط بانک مسدود شد.

عدنان غزی فرماندار شوش، ضمن تایید بسته شدن حقوق كارگران در بانک ملی، گفت : با مدیر بانک ملی در استان و شهرستان صحبت شد كه فقط یک قسط را از حقوق كاركنان كم كند؛ منتظر هستیم نماینده كارگران لیست كارگرانی را كه حقوق آنها بسته شده را برای ما ارسال كند.

سید راضی نوری، نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: تنها راه حل این قضیه همكاری بانک با كارگران است تا زمانی كه زندگی و معیشت آنها روال طبیعی به خود گرفته و مشكلات آنها حل شود. مسئله پیش آمده راه حل قانونی ندارد؛ فرماندار باید از روابط خود استفاده كرده و از بانک‌های شهرستان بخواهد تا زمان حل مشكل كارگری همكاری كنند.

منبع: کیهان

نیاز جدی سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان به فرآورده های خونی

خسروی مدیر کل انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: برخی ذخیره‌های گروه خونی این استان به حالت بحران رسیده است که می‌تواند خطر ساز باشد. بیش از سه هزار و ۵۰۰ بیمار تالاسمی، بیش از هزار و ۱۰۰ بیمار دارای اختلال نادر خون ریزی دهنده، بیماران دیالیزی، حوادث، سوانح و غیره در این استان نیازمند اهدای خون هموطنان هستند.

وی گفت: در هفت ماه امسال ۳۹ هزار واحد خون در استان اهدا شد در صورتی که نیاز استان در این مدت ۶۲ هزار و ۵۳۳ واحد بود.

منبع: صدا و سیما/ سیستان و بلوچستان

دستمزد کارگران هرچه سریع‌تر ترمیم شود

ابوالفضل فتح الهی رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با تاکید بر لزوم ترمیم هرچه سریع‌تر دستمزد کارگران‌، گفت: از سال گذشته تا امسال فاصله بین سبد معیشت کارگران و تورم موجود به بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده، در حالی که حداقل دستمزد یک کارگر یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است و با این شرایط،‌ کارگران نه تنها از حداقل‌های زندگی محروم مانده‌اند، بلکه برای تامین ضروری‌ترین نیازهای زندگی دچار مشکل شده‌اند. عقب افتادگی‌های مزدی کارگران با توجه به شرایط تورمی موجود باید جبران شود و دولت برای کارفرمایان معافیت‌های مالیاتی در نظر بگیرد.

منبع: ابتکار

بانک مرکزی نرخ تورم آبان را اعلام کرد

نرخ تورم در دوازده ماه منتهی به آبان‌ ماه ۱۳۹۷ نسبت به دوازده ماه منتهی به آبان‌ ماه ۱۳۹۶ معادل ۱۸.۴ درصد است، همچنین بیشترین نرخ تورم به تفکیک دهک‌های هزینه‌ای در آبان‌ماه ۱۳۹۷ مربوط به دهک‌ دهم معادل ۲۱.۸ درصد و کمترین آن مربوط به دهک‌ اول معادل ۱۵ درصد بوده ‌است.

شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آبان‌ماه ۱۳۹۷ به عدد ۱۵۳.۶ رسید که نسبت به ماه قبل ۳.۵ درصد افزایش یافت. شاخص مذکور در آبان‌ماه ۱۳۹۷ نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۳۹.۹ درصد افزایش داشته است.

منبع: جام جم آنلاین

رشد ۲۴.۸ درصدی قیمت مسکن تهران

دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، گزارش تحولات مسکن شهر تهران در فصل تابستان را منتشر کرد که بر اساس آن، قیمت مسکن در پایتخت نسبت به فصل بهار امسال، ۲۴.۸ درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل ۶۳.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

همچنین مقایسه تعداد معاملات انجام‌ شده بر اساس سن بنای واحدهای مسکونی حاکی از آن است که در فصل تابستان ۹۷ نسبت به فصل مشابه سال قبل بیشترین کاهش تعداد معاملات در بازه‌های بین ۱۱ تا ۱۵ و کمتر از ۵ سال به ترتیب به میزان ۳۵.۴ و ۳۱.۶ درصد کاهش داشته است و کمترین مقدار کاهش تعداد معاملات به ترتیب در بازه‌های بیش از ۲۰ و ۱۶ تا ۲۰ سال به ترتیب به میزان ۴ و ۶.۹ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

منبع: صدا و سیما
XS
SM
MD
LG