لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ ایران ۰۱:۲۴

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۳۰ درصد مدارس سراسر ایران در آستانه تخریب


بیکاری تعدادی از کارگران یک شرکت خودروسازی

برخی پرسنل شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی در ارگ جدید بم از تعدیل دست‌کم ۴۰۰ کارگر طی دو ماه گذشته که در بین آنها کارگران با سابقه نیز حضور دارند، خبر دادند. از مهر ماه سال جاری این شرکت خودروسازی اقدام به تعدیل نیرو با قرار دادهای یک ماهه کرده و هرچند روز یکبار گروهی از کارگران باسابقه خود را تعدیل می‌کند.

براساس اظهارات کارگران تعدیلی؛ آخرین اخراج نیروی کار مربوط به روز گذشته دوشنبه ۲۸ آبان ماه می‌شود که حدود ۸۵ کارگر یکجا با اتمام قرارداد کار بیکار شدند. به گفته آنان؛ چندین سال است کارفرما با کارگران شاغل در این واحد قرارداد موقت یک‌ماهه بسته است تا بدین ترتیب امکان تعدیل کارگران به راحتی فراهم باشد.

منبع: ایلنا

اعتراض کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج در راستای پیگیری یک‌سال حقوق معوقه خود

تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج- آرشیو
تجمع اعتراضی کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج- آرشیو

کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در راستای پیگیری یک‌سال حقوق معوقه خود و سرنوشت نامعلوم بیمارستان، اعتراض صنفی برگزار کردند. معترضین ابتدا در خیابان اصلی مقابل بیمارستان اعتراض صنفی برگزار کردند و بعد از آن هم، در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز حضور یافتند.

به گفته قاسم طاهری نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج؛ در تجمع امروز، حدود ۲۵۰ نفر از پرسنل به همراه تعدادی از جانبازان استان البرز حضور داشتند.

منبع: ایلنا

اعتراض کارکنان کشاورزی به عدم اجرای همسان سازی حقوق

کارکنان بخش کشاورزی ایران، پویشی را با عنوان «خانواده جهاد کشاورزی» در شبکه مجازی راه انداخته‌اند که ۴۰ هزار نفر عضو دارد و آنها خواهان اجرای فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری و به عبارتی قانون همسان سازی حقوق هستند.

فصل ۱۰ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل مواد ۶۵، ۶۶، ۶۸ و ۷۱ است مصوبه هیأت وزیران است و به همه دستگاه‌های دولتی اعلام شده به شرط آنکه افزایش حقوق کارمندانشان را قبول کنند، حقوق آنها ۵۰ درصد اضافه شود. این در حالی است که کارمندان وزارت جهاد کشاوری می‌گویند، مصوبه هیئت وزیران در وزارت جهاد کشاورزی اجرا نشده و حقوق آنها در مقایسه با دیگر کارمندان دستگاه‌های دولتی بسیار پایین است.

منبع: خبرگزاری فارس

اعتراض کارگران به عقب‌ماندگی دستمزد به سازمان برنامه و بودجه رسید

اعتراض کارگران مقابل سازمان برنامه و بودجه
اعتراض کارگران مقابل سازمان برنامه و بودجه

جمعی از کارگران امروز ۲۹ آبان ماه در سالروز تصویب قانون کار در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. اجرای مواد مغفول مانده قانون کار، ساماندهی به قراردادهای موقت و احیای قرارداد دائم و مهمتر از همه رسیدگی به عقب‌ماندگی مزد کارگران از تورم مهمترین مطالبه آنها بود.

علی خدایی، عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار سراسر کشور عنوان کرد: چهار سال شبانه‌روز تلاش کردیم و تنها ۱۳ درصد از عقب افتادگی‌های مزدی کارگران را توانستیم، جبران کنیم. با یک سیاست‌گذاری غلط و با مجوزی که آقایان صادر کردند ۲۹ درصد از هزینه زندگی افزایش پیدا کرد و در بودجه‌هایشان چیزی را برای این خسارتی که خود وارد کرده‌اند، درنظر نمی‌گیرند.

منبع: خبرگزاری فارس

۲۱ درصد، نرخ بیکاری تحصیل‌کرده‌ها در استان اصفهان

محسن نیرومند مدیر کل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه تقاضا برای کار در استان اصفهان ۳.۵ درصد افزایش یافته اظهار کرد: در استان اصفهان نرخ بیکاری تحصیل کرده‌ها ۲۱ درصد، نرخ بیکاری بانوان تحصیل کرده ۳۴ درصد و نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۳۴ سال، ۳۰.۱ درصد است.

وی افزود: در تابستان امسال در مقایسه با سال گذشته، نرخ بیکاری استان ۲.۴ درصد رشد یافته است.

منبع: خبرگزاری برنا

نیمی از ایرانیان در انتظار سبد حمایتی

محمد شریعتی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در چندمین مرحله از توضیحات خود درباره سبد حمایتی گفت: سبد حمایتی کالا نیمی از جمعیت کشور را در برخواهد گرفت.
انوشیروان محسنی‌بندپی سرپرست سازمان تأمین اجتماعی نیز گفت: طبق مصوبه و دستورالعمل هیأت‌دولت همه افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، کارکنان دولت، بیمه‌شدگان و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی مشمول دریافت بسته‌های حمایتی هستند.
افزایش فشارهای اقتصاد و مشکلات معیشتی که برای بیشتر مردم به وجود آمده است موجب شد تا دولت، سبد حمایتی جدیدی را برای مردم در نظر بگیرد. اگرچه این اقدام یادآور توزیع سبد کالا از سوی دولت یازدهم است که موجب بروز برخی حواشی شد.

منبع: صبح نو

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در حمایت از کارگران هفت تپه

تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در حمایت از کارگران هفت تپه
تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در حمایت از کارگران هفت تپه

جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در حمایت از کارگران هفت تپه در پردیس مرکزی دانشگاه تهران تجمع کردند و بیانیه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی دانشجویان با کارگران هفت‌تپه» صادر کرده‌اند که در بخشی از آن آمده است: «پیشبرد طرح‌هایی در جهت تبدیلِ دانشگاه به یک بنگاه سودآور و کارخانه‌ی کارمندسازیْ این محیط را هرچه بیش‌تر به زندگیِ زحمتکشان بی‌تفاوت می‌کند. دانشجو هرچه بیش‌تر باید به فکرِ موفقیت و پیشرفتِ شخصیِ خود با خدمت به طبقات مسلّط باشد و مسئولیت و تعهد اجتماعی بی‌معنا می‌شود. تلاشِ جنبشِ صنفی در تمام این سال‌ها آن بوده که فارغ از توقع و تصورِ دست‌اندرکارانِ دانش‌بُنگاه از فعالیت صنفی، صدایی باشد علیه این رویه‌ها و در حد توانش این رویه‌ها را به عقب براند. جنبشِ صنفیْ صدای تعهدِ اجتماعیِ دانشگاه نسبت به زندگی و مطالباتِ فرودستان بوده است، در برابر جریانی که هر روز در گوش دانشگاه آواز بی‌تعهدی و بی‌مسئولیتی می‌خواند».

منبع: انصاف نیوز

ممنوع الملاقاتی نسرین ستوده برداشته شد

نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر
نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر

پیام درفشان وکیل مدافع نسرین ستوده وکیل دادگستری از برداشته شدن دستور ممنوع الملاقاتی موکلش خبر داد و گفت: خانم ستوده موفق شده است طی روزهای گذشته با فرزندان خود ملاقات کند.

نسرین ستوده هفته گذشته از رئیس زندان اوین و معاون قضایی این زندان به خاطر صدور دستور ممنوع الملاقات شدنش به دادسرای کارکنان دولت شکایت کرد. او پیشتر هم از رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به خاطر آنچه صدور حکم خارج از کیفرخواست خوانده، شکایت کرده بود.

منبع: ایرنا

افزايش شديد قيمت وکاهش سرانه مصرف لبنيات در ایران

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: به نمايندگی از وزارت بهداشت هشدار می‌دهم که با افزايش قيمت شديد شير و لبنيات و با توجه به کاهش قدرت خريد مردم، سرانه مصرف شير و لبنيات در معرض کاهش قابل توجه قرارگرفته است. کنترل قيمت و نيز اختصاص منابع هدفمند برای تامين شير و لبنيات مورد نياز مردم و نيز اقدامات حمايتی نظير توزيع شير در مدارس يا بسته‌های غذايی حمايتی غنی از شير و لبنيات برای فقرا و اقشار آسيب پذير از ضروريات اين مقطع زمانی است.

منبع: رسالت

بیشتر شدن جمعیت فقرا در ایران

اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری ایران
اکبر ترکان مشاور رئیس جمهوری ایران

اکبر ترکان مشاور رئیس‌جمهور در دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک درخصوص وضعیت اقتصاد کشور در شرایط فعلی عنوان کرد: وضعیت نرخ رشد اقتصادی ایران پایین است و در حوزه اشتغال نیز با مشکل نرخ بیکاری بالا مواجهیم و نزدیک به ۴ میلیون بیکار آماده ورود به بازار اشتغال هستند؛ این در حالی است که اگر ما با تمام ظرفیت‌های خود برای ایجاد اشتغال در کشور تلاش کنیم، قادریم سالانه حدود ۷۰۰ هزار شغل را ایجاد کنیم ولی این میزان حلقه اشتغال به هیچ وجه با میزان متقاضیانی که سال به سال منتظر ورود به بازار کار هستند و هر ساله نیز به تعداد آنها افزوده می‌شود به هیچ وجه همخوانی ندارد.

وی با اشاره به تغییر توزیع ثروت در جامعه گفت: در حال حاضر دو دهک به دهک‌های فقیر جامعه اضافه شده و طبقه متوسط از ۶ دهک به ۴ دهک تقلیل یافته آن هم در شرایطی که درآمد آنها نصف شده است.

منبع: آفتاب یزد

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG