لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

پرزیدنت ترامپ میزبان نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید


نخست وزیر ایتالیا در نشست جی هفت در سمت چپ و پایین تصویر مشخص است که روبروی پرزیدنت ترامپ نشسته است
نخست وزیر ایتالیا در نشست جی هفت در سمت چپ و پایین تصویر مشخص است که روبروی پرزیدنت ترامپ نشسته است

روزدوشنبه جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا در کاخ سفید با پرزیدنت ترامپ دیدار می‌کند.

ایتالیا به پیروی از خط مشی اتحادیه اروپا از توافق اتمی با ایران حمایت کرده است، اما به شرکت های ایتالیایی طرف قرارداد با ایران نسبت به قریب الوقوع بودن آغاز دور اول تحریم های آمریکا و خروج از بازار ایران قویاً هشدار داده است.

ایتالیا یکی از نزدیکترین شرکای دفاعی آمریکا در ناتو است و یکی از ده کشور بنیانگذار این نهاد به شمار می رود.

رهبران آمریکا و ایتالیا حدود سه هفته پیش نیز در جریان کنفرانس سران ناتو در بروکسل دیدار کردند.

پرزیدنت ترامپ پس از دیدار با نخست وزیر ایتالیا در بروکسل، از سفر آقای کونته به واشنگتن استقبال کرد و در توییتی نوشت:« با جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا دیدار کردم. مرد با کفایتی است و خدمات بسیاری به مردم ایتالیا خواهد کرد. بزودی با او در کاخ سفید ملاقات می کنم.»

پانزده ماه پیش، پرزیدنت ترامپ هنگام استقبال از پائولو جنتولینی، نخست وزیر سابق ایتالیا در کاخ سفید از اقدامات امنیتی رم تشکر کرده بود.

پرزیدنت ترامپ گفت:«ایتالیا دومین کشوری است که بیشترین تعداد سرباز را به عراق و افغانستان اعزام کرده است. شخصاً از تلاش های ایتالیا برای مقابله با بحران پناهندگان، تثبیت اوضاع در لیبی، و مبارزه با داعش تا نابودی کامل آن شبه نظامیان، قدردانی می کنم.»

نزدیکی جغرافیایی ایتالیا به قاره آفریقا، سواحل ایتالیا در دریای مدیترانه را به صورت یکی از اولین مقاصد پناهجویان درآورده و به مخالفت با پذیرش بی رویه مهاجران در آن کشور دامن زده است.

نخست وزیر ایتالیا نیز معتقد است که باید تا حد امکان با پدیده قاچاق پناهجویان در دریای مدیترانه مقابله کرد.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا در رابطه با سیاستهای مهاجرتی مد نظر خود خطاب به دیگر اعضای اتحادیه اروپا گفته بود :«اتحادیه اروپا مقررات جدید مربوط به مهاجرت و ضرورت کنترل مرزها بویژه مرزهای آبی و دریائی را تصویب کرده است. بر این اساس، نخست تمام کشتی هائی که در دریای مدیترانه فعالیت می کنند باید از دستورالعمل های جدید تبعیت کرده، و در عملیات گارد ساحلی لیبی برای مقابله با قاچاقچیان انسان مداخله نکنند.»

جوزپه کونته، ۴۵ ساله، دولتمردی دست راستی و معتقد به «ضرورت حفاظت از مرزها و هویت ایتالیایی» است، و به گزارش روزنامه واشنگتن پست بر خلاف سایر اعضای اتحادیه اروپا «متحد طبیعی» دولت ترامپ شمرده می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG