لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۹

گفتگوی صدای آمریکا با «جولیو ترزی» وزیر خارجه پیشین ایتالیا: رژیم ایران ضعیف و بی‌ثبات است


جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا
جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا

در حاشیه گردهمایی سالانه «ایران آزاد»، جولیو ترزی وزیر خارجه پیشین ایتالیا در یک گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا بر ضرورت سخت گیری علیه برنامه های اتمی و موشکی و دخالت جمهوری اسلامی ایران در کشورهای همسایه تاکید کرد.

آقای ترزی روز شنبه ۹ خرداد در حاشیه این همایش که در نزدیکی پاریس برگزار شد، به صدای آمریکا گفت: تحریم و انزوای رژیم ایران ، ابزار بسیار مهمی هستند که جامعه بین المللی برای تغییر رفتار رژیمی در اختیار دارد که منطقه را بی ثبات می کند و موجودیت کشورهای مهمی مانند اسرائیل را در خطر جدی قرار می دهد.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: تحریم و انزوای رژیم ایران جواب داده است

وی افزود: این سیاست اصولی اروپا باید بهتر درک شود که عنصر وحدت بین اتحادیه اروپا و دولت کنونی آمریکا این است که برای تنبیه و تغییر رفتار ایران و منع گسترش موشک‌های اتمی و دخالت در امور داخلی کشورهای همسایه باید روشن و سخت گیر بود.

آقای ترزی در همین مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا بر اهمیت تصمیم پرزیدنت ترامپ در خروج از برجام تاکید کرد.

وی گفت: به نظر من، توافق اتمی با ایران نقایص بسیاری داشت. خروج از توافق و رد آن از سوی پرزیدنت ترامپ اقدام درستی بود. عواقب آن اکنون چیست؟ اتحادیه اروپا و آمریکا باید بر سر سیاستی جدید و اجرای آن توافق کنند. باید شمار بیشتری از متحدان خود در جهان را متقاعد کنیم که انزوای مالی ایران نه تنها به این دلیل لازم است که می خواهیم رفتار ایران را تغییر دهیم بلکه، می خواهیم اطمینان حاصل شود که هر گونه نقل و انتقال مالی با ایران و نهادهای آن با پولشویی به تروریست ها منتقل نمی شود.

وزیر خارجه پیشین ایتالیا: اتحادیه اروپا باید با آمریکا علیه جمهوری اسلامی همراه شود

وی افزود: ایران هم اکنون این کار را می کند. همین چند روز قبل شنیدیم آیت الله خامنه ای گفت رژیم او ، عملا ، به نظارت بین المللی از سوی گروه بین المللی اقدام ویژه ، اف ای تی اف ، اهمیتی نمی دهد. ما اکنون در شرایط متفاوتی هستیم. مردم ایران با انتظارت بیشتر و با شیوه های مناسب و خوب شروع به اعتراض کرده اند و علیه رژیم حرکت می کنند. رژیم ضعیف و بی ثبات است و جامعه بین المللی باید با درک عمومی و هدف مشترک با مشکل ایران برخورد کند.

روز شنبه بسیاری از کارشناسان سرشناس در امور ایران در گردهمایی سالانهٔ موسوم به «ایران آزاد» در نزدیکی پاریس در فرانسه بر ضرورت ابراز پشتیبانی جامعهٔ جهانی از معترضان در ایران تأکید کردند.

در این رویداد سالانه که به میزبانی «شورای ملی مقاومت ایران» برگزار شد، سخنرانانی از بسیاری از کشورهای جهان، از جمله ایالات متحده آمریکا حضور داشتند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG