لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۹

یک خلبان منتقد به امنیت پروازها در ایران بازداشت شد


یک خلبان منتقد به وضعیت ایمنی هواپیماها در ایران بازداشت شده است. خلبان امین امیرصادقی به تازگی دریک برنامه تلویزیونی از وضعیت ایمنی پرواز انتقاد کرده بود اما مشخص نیست که بازداشت او به چه دلیل و اتهامی صورت گرفته است.

خلبان امین امیرصادقی روز یکشنبه از طریق پخش زنده اینستاگرام از بازداشت خود توسط کلانتری ۱۱۱ هفت چنار خبر داد و از این که «برای جان مردم» او را بازداشت می‌کنند، اظهار تاسف کرد. آقای امیرصادقی درباره جزئیات اتهامش هیچ توضیحی نداد و این ویدئوی کوتاه با ضبط گوشی موبایل توسط مامور نیروی انتظامی به پایان رسید.

او به تازگی با شرکت در برنامه «حالا خورشید» شبکه سه جمهوری اسلامی عنوان کرده بود که برخی شرکت‌های هواپیمایی در ایران با وجود نقص فنی، خلبان را مجبور به پرواز می‌کنند.

امیرصادقی به عنوان مثال توضیح داده بود که او تجربه سه هفته پرواز بدون ترمز شماره ۳ را داشته است. به دلیل این که مسئولان فنی به جای تعمیر کردن ترمز، سیستم هشدار عدم پرواز را غیرفعال می‌کنند.

کاپیتان امیرصادقی همچنین گفت که او و چند خلبان دیگر از این اجبار سرپیچی کرده‌اند و حاضر به پرواز با هواپیماهای غیرایمن نشده‌اند.

حضور امین امیرصادقی در برنامه زنده تلویزیونی پس از افشاگری‌های او در شبکه‌های اجتماعی صورت گرفت و آقای امیرصادقی در این برنامه گفت که او تا پایان سال با شرکت هوایی سپهران به عنوان خلبان قرارداد دارد. پیش از این در برخی شبکه‌های اجتماعی از او به عنوان «خلبان اخراجی» نام برده می‌شد.

بر طبق آمار «شبکه امنیت پرواز» خطوط هوایی ایران از سال ۱۹۸۹ میلادی شاهد ۳۱ سانحه هوایی مرگبار بوده است. در مقایسه خطوط هوایی بریتانیا در این دوره تنها دو سقوط هوایی را تجربه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG