لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

نگرانی‌ها بعد از غرق نفتکش ایرانی؛ بزرگترین آلودگی نفتی یک نفتکش از ۱۹۹۱


نفتکش ایرانی «سانچی» حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی و معادل حدود یک میلیون بشکه نفت بود.
نفتکش ایرانی «سانچی» حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی و معادل حدود یک میلیون بشکه نفت بود.

یک روز پس از غرق شدن نفتکش ایرانی در ساحل شرقی چین، نگرانی‌ها نسبت به تبعات زیست محیطی این حادثه افزایش یافته است.

رسانه‌های چین روز دوشنبه ۲۵ دی گزارش دادند یک لکه نفتی بزرگ به طول حدود ده کیلومتر در نزدیکی ساحل شانگهای چین دیده می شود. از چند روز پیش که نفتکش ایرانی در آتش می‌سوخت این لکه نفتی تشکیل شد اما اندازه آن بعد از غرق شدن این نفتکش در روز یکشنبه، بزرگتر شد.

این حجم نشت مواد نفتی از سال ۱۹۹۱ میلادی که در حادثه ای دهها هزار تن نفت در آبهای سواحل کشور آفریقای آنگولا رها شد، بی سابقه بود.

نفتکش ایرانی که پس از برخورد با یک کشتی باربری در آبهای چین آتش گرفته بود، در هشتمین روز آتش‌سوزی در یکشنبه ۲۴ دی غرق شد. نفتکش ایرانی «سانچی» حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی و معادل حدود یک میلیون بشکه نفت بود. پیشتر، رویترز اعلام کرد ارزش محموله این نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار و ارزش خود نفتکش حدود ۶۰ میلیون دلار است.

این نفتکش در حالی روز یکشنبه بیست و چهارم دیماه به طور کامل غرق شد که پس از یک هفته سوختن در آتش، مقامات ایرانی از نجات خدمه این نفتکش ناامید شده بودند.

هنوز دلیل تصادف نفتکش سانچی با کشتی باربری چینی مشخص نشده است. در این نفتکش ۳۰ ایرانی و ۲۰ بنگلادشی حضور داشتند.

پیش از این جعبه سیاه نفتکش نیز بیرون آورده شده بود. نفتکش سانچی که پروانه فعالیتش در پاناما به ثبت رسیده است، حامل نفت خام از ایران به کره جنوبی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG