لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

میخ‌های آخر بر تابوت «مومیائی»: پیش بینی ضرر ۹۵ میلیون دلاری فیلم «تام کروز»


فیلم مومیائی با شرکت تام کروز از شرکت یونیورسال
فیلم مومیائی با شرکت تام کروز از شرکت یونیورسال

در حالیکه فیلم «مومیائی» رکورد فروش افتتاحیه فیلم‌های «تام کروز» را شکست، و سه هفته پیاپی در راس پرفروش‌ترین فیلم جهان بود، کارشناسان کسب‌وکار سینما پیش‌بینی می‌کنند که «یونیورسال» سرانجام با ضرری ۹۵ میلیون دلاری، «مومیائی» را به تابوت باستانی خود، بازگرداند.

«انتونی دالساندرو» خبرنگار گیشه در نشریه تخصصی «ددلاین» می‌نویسد کارشناسان فروش نهائی فیلم «مومیائی» با شرکت «تام کروز» را ۳۷۵ میلیون دلار برآورد کرده‌اند. از این مقدار، ۳۰۰ میلیون دلار از بازارهای خارج از آمریکا می‌آید. کل فروش «مومیائی» در ۴ هزار و ۵ سینما در آمریکا، از ۷۵ میلیون دلار تجاوز نخواهد کرد.

با ورود فیلم «ترنسفورمرز ۵» از همین جمعه به ۴۲ بازار عمده جهانی، از جمله چین، کره جنوبی و روسیه، «مومیائی» به سرعت به زیر خاک بر می‌گردد و به تاریخ باستان می‌پیوندد.

فیلم «مومیائی» از استودیوی «یونیورسال»
فیلم «مومیائی» از استودیوی «یونیورسال»

«مومیائی» هر چند در آمریکا با استقبال تماشاگران روبرو نشد، ولی با فروش نزدیک به ۱۷۰ میلیون دلار در سه روز اول، رکورد فروش افتتاحیه جهانی فیلم‌های تام کروز را شکست، و با ۵۳ میلیون دلار فروش، این هفته نیز این مقام را برای ستاره گیشه‌شکن ۵۵ ساله، حفظ می‌کند.

فیلم «مومیائی» بازسازی کمدی ترسناکی است به همین نام، که درسال ۱۹۹۹ با الهام از «مومیائی»، فیلم سیاه و سفید سال ۱۹۳۱ ساخته شده بود. فروش «مومیائی» با شرکت «برندن فریز»، به ۴۱۶ میلیون دلار نزدیک شد: بیش از ۲۶۰ میلیون دلار در بازار جهانی و بیش از ۱۵۵ میلیون دلار در آمریکا.

«مومیائی» جدید، با شرکت «تام کروز»، قرار است سنگ زیربنای مجموعه چندین فیلم ترسناک و هیولائی باشد، به نام «جهان تاریک یونیورسال» که این استودیو قصد دارد برای رقابت با فیلم‌های ابرقهرمانی کتاب‌مصوری استودیوهای «دیزنی» و «برادران وارنر» طی سال‌های آینده، تولید کند.

بنا بر محاسبه کارشناسان «ددلاین»، فیلم «مومیائی»، ۱۹۵ میلیون دلار هزینه تولید، و ۱۵۰ میلیون دلار هزینه پخش، تبلیغ و بازاریابی داشته است. فروش رکوردشکن فیلم، بعد از محاسبه سهم سینما، ۹۵ میلیون دلار کمتر از سرمایه ۳۴۵ میلیون دلاری این پروژه خواهد بود.

«ترنسفورمرز ۵» نه تنها تماشاگران احتمالی «مومیائی» را به سوی خود خواهد کشید، بلکه با تصاحب یکهزار و ۳۱ اکران‌ سه بعدی و «آیمکس»، در ۴۲ بازار خارج از آمریکا، امکان فروختن بلیت‌های گران‌تر و سودآورتر را از «مومیائی» سلب خواهد کرد.

یک عامل دیگر که شدیدا به فروش فیلم «مومیائی» لطمه زده، گرمای شدید هوای اروپا در هفته‌های اخیر است. برخلاف آمریکا و آسیا، بیشتر سینماهای اروپا فاقد تجهیزات تهویه و سردکننده هوا هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG