لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۶

ارائه طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به هیات رئیسه مجلس


جلسه استیضاح علی اصغر فانی در سال ۱۳۹۴
جلسه استیضاح علی اصغر فانی در سال ۱۳۹۴

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایران به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ارائه شد و به گفته رئیس مجلس ایران اگر امضاهای لازم را داشته باشد٬ «اعلام وصول» شده و در دستور کار قرار خواهد گرفت.

در جلسه علنی روز چهارشنبه ۷ مهر٬ علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان در تذکری آیین‌نامه‌ای به «اعلام وصول» نشدن طرح استیضاح علی اصغر فانی٬ وزیر آموزش و پرورش دولت حسن روحانی اعتراض کرد.

علی لاریجانی٬ رئیس مجلس در پاسخ توضیح داد که این طرح از کمیسیون آموزش و تحقیقات به هیات رئیسه ارائه شده و اگر امضاهای آن به حدنصاب قانونی برسد٬ در دستور کار قرار می‌گیرد.

مطابق آیین نامه مجلس ایران٬ طرح استیضاح ابتدا به کمیسیون مرتبط ارجاع می‌شود و کمیسیون ظرف یک هفته پس از دعوت از وزیر درباره سرنوشت استیضاح تصمیم می‌گیرد. پس از این مدت در صورتی که حداقل ۱۰ نفر از امضاکنندگان استیضاح از امضای خود صرف‌نظر نکنند استیضاح باید در اولین جلسه علنی مجلس طرح شود.

از سوی دیگر محمد علی وکیلی٬ عضو هیات رئیسه مجلس به خبرگزاری مهر گفت که اگرچه طرح استیضاح به این هیات رسیده اما استیضاح‌کنندگان طی نامه ای اجازه دادند اعلام وصول رسمی استیضاح وزیر آموزش و پرورش تا روز یکشنبه به تعویق بیفتد.

به گفته این نماینده مجلس٬ هم اکنون طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش دارای ۵۰ امضا است اما تا قبل از اعلام وصول رسمی آن امکان پس گرفتن امضاها وجود دارد.

در صورت نهایی شدن این روند٬ این نخستین استیضاح صورت گرفته در مجلس دهم خواهد بود اما علی اصغر فانی پیش از این توسط مجلس نهم استیضاح شده بود.

جلسه استیضاح آقای فانی در تیر ۱۳۹۴ و با ۷۶ رای موافق، ۱۶۷ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ رای، تصویب نشد و علی اصغر فانی در سمت وزیر آموزش و پرورش ابقا شد.

XS
SM
MD
LG