لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۳
تصویری منتسب به هواپیمای روسیه درحال سقوط

آخرین خبرها از تنش بین ترکیه و روسیه بعد سرنگونی هواپیمای روسی

ترکیه می گوید یک هواپیمای روسی را بخاطر نقض حریم هوایی ترکیه، سرنگون کرده است. این در حالیست که مقام های روسیه می گویند جت جنگی این کشور در حریم ترکیه نبوده است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه می گوید جت سرنگون شده این کشور، در چهارکیلومتری داخل سوریه مورد هدف قرار گرفته است.

رئیس جمهوری روسیه در حاشیه دیدار با پادشاه اردن، درباره سقوط هواپیمای روسیه گفت این اقدام یک خنجر به پشت از سوی متحدان تروریستهاست.

بعد از اینکه رئیس جمهوری روسیه گفت که اقدام ترکیه "پیامدهای وخیم" برای رابطه ترکیه و سوریه خواهد داشت، سهام آمریکا ۰/۷ درصد سقوط کرد.

تنش میان ترکیه و روسیه بر سر نقض حریم هوایی ترکیه توسط جنگنده‌های روسی پیش از این نیز خبرساز شده بود.

اواسط مهر ماه گذشته ترکیه به خاطر نقض حریم هوایی خود توسط جنگنده‌های روسی، سفیر روسیه را احضار و به این کشور اعتراض کرد.

ناتو نیز که متحد ترکیه است، نقض حریم هوایی ترکیه طی دو روز را اتفاقی ندانست و توضیحات روسیه در این باره را کافی ندانست.

تنش بر سر نقض حریم هوایی و سرنگون کردن یک هواپیمای روس در حالی رخ داده که ترکیه و روسیه به نوعی رقیب یکدیگر بحران سوریه محسوب می‌شوند.

ترکیه خواستار رفتن اسد و قدرت گرفتن مخالفان دولت در سوریه است اما روسیه مستقیما از اسد حمایت می کند و حتی در حمایت رئیس جمهوری سوریه دست به عملیات نظامی هوایی در این کشور می‌زند.

جنگنده روسیه در لاذقیه سوریه سقوط کرد
جنگنده روسیه در لاذقیه سوریه سقوط کرد

همزمان با خبری درباره تماس ترکیه با ناتو درباره سقوط هواپیمای روسیه، ولادیمیر پوتین از این اقدام ترکیه انتقاد کرد. آقای پوتین گفت آنها به جای اینکه با ما تماس بگیرند، با ناتو تماس گرفته اند، انگار ما به آنها حمله کرده ایم!

وزیر دفاع روسیه می گوید تحلیل اطلاعات نشان می دهد که جنگنده روسیه هیچ تخلفی در نقض حریم هوایی ترکیه انجام نداده بود.

دونالد تاسک، رییس شورای اروپا در واکنش به سرنگونی هواپیمای روسی توسط ترکیه گفت "در این لحظات خطرناک بعد سقوط جنگنده روسی، باید همه خونسرد و آرام باقی بمانند.

سایت "MarketsTicker" که اخبار مالی را دنبال می کند، اعلام کرد ارزش لیره، واحد پولی ترکیه بعد از سقوط جت روسی، کاهش محسوسی داشت.

در پی سقوط هواپیمای روسی توسط ترکیه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه سفر خود به ترکیه را لغو کرد.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG