لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۷
تصویری منتسب به هواپیمای روسیه درحال سقوط

آخرین خبرها از تنش بین ترکیه و روسیه بعد سرنگونی هواپیمای روسی

ترکیه می گوید یک هواپیمای روسی را بخاطر نقض حریم هوایی ترکیه، سرنگون کرده است. این در حالیست که مقام های روسیه می گویند جت جنگی این کشور در حریم ترکیه نبوده است.

CNN در گزارش مالی خود می گوید شاخص کل بورس داوجونز نیویورک هفتاد امتیاز از دست داده اما همزمان قیمت نفت سه درصد و طلا یک درصد افزایش یافته است. به نوشته این شبکه، این تغییرات در پی سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه صورت گرفته است.

اورشلیم پست به نقل از جانشین فرمانده نیروهای ترکمان در سوریه، که به ترکیه نزدیک است، خبرداده که نیروهای تحت امر وی، دو خلبان روسی را با گلوله کشته اند. عکسهایی از این دو خلبان منتشر شده که قبل از سقوط هواپیمای روسیه، با چتر پایین آمدند.

"جاستین میلر"، یکی از سردبیران ارشد سایت "دیلی بیست"، این عکس را منتشر کرده و نوشته شورشیان سوریه می گویند خلبان های روسیه کشته شده اند.

سخنگوی ارتش آمریکا می گوید ترکیه قبل از سرنگونی هواپیمای روسیه، بارها به آنها هشدار داد اما خلبان ها واکنشی نشان ندادند.

سرگئی لاوروف از مردم روسیه خواست که از سفر به ترکیه خودداری کنند. ترکیه یکی از مقاصد گردشگران روسی است. همزمان یک شرکت گردشگری اعلام کرد فروش تور مسافرتی به ترکیه را متوقف کرده است.

پوتین از اینکه ترکیه درباره سقوط هواپیمای روسی، پای ناتو را در میان کشیده، انتقاد کرده است.

مساله سقوط هواپیمای روسی توسط ترکیه، به ناتو چه ربطی دارد. ترکیه به عنوان عضوی از ناتو هواپیمای روسیه را سرنگون کرده است. مفهوم این چیست؟

براساس ماده پنج پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، اگر هر کدام از ۲۸ عضو این پیمان در زیر حمله، تقاضای کمک کنند، بقیه کشورها باید به او کمک کنند:

"همه طرفین موافق اند که هر حمله نظامی علیه یک یا تعدادی از آنها در اروپا یا آمریکای شمالی باید به عنوان حمله به همه این کشورها تلقی شود و اگر حمله نظامی صورت بگیرد، براساس اصل دفاع از خود در ماده ۵۱ منشور سازمان ملل، بقیه اعضا به کشور مورد حمله کمک خواهند کرد. این کمک براساس لزوم می تواند استفاد از نیروی نظامی یا افزایش تجهیز امنیتی و نظامی باشد. "

در حالیکه پیشتر گفته شد خلبانان روسی جت روسیه توسط شورشیان کشته شده اند، اما مقام های ترکیه می گویند این دو خلبان زنده هستند.

رویترز: گزارش شده که دو خلبان هواپیمای سرنگون شده روسیه در مرز سوریه زنده هستند.

اوباما، در حاشیه کنفرانس خبری با حضور اولاند درباره سقوط هواپیمای روسی گفت ترکیه حق دفاع از حریم هوایی خود را دارد.

اوباما، در حاشیه کنفرانس خبری با حضور اولاند درباره سقوط هواپیمای روسی تاکید کرد، بهتر است دو کشور گفتگو کنند که اختلافات بیشتر نشود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG