لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

جن ساکی: نامه سرگشاده جمهوریخواهان به ضرر امنیت ملی آمریکا است


جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
جنیفر ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

در نشست خبری روز سه‌شنبه وزارت خارجه آمریکا، خبرنگاران از جنیفر ساکی سخنگوی آن وزارتخانه در ارتباط با انتقاد کاخ سفید از نامه سر گشاده ۴۷ سناتور جمهوریخواه به رهبر ایران سئوالات زیادی را مطرح کردند.

یکی از خبرنگاران پرسید، نویسندگان نامه می‌خواهند که رهبران ایران بدانند توافقی که به آنها اجازه دهد اکنون و یا در آینده به بمب دست یابند، برای کنگره آمریکا قابل قبول نیست. این خبرنگار گفت مگر این همان هدف دولت آمریکا نیست؟

جنیفر ساکی در پاسخ به این پرسش، با بیان این که گفت او و همکارانش در کاخ سفید در همین زمینه به تفصیل صحبت کرده‌اند، گفت «این نامه که توسط ۴۷ سناتور جمهوریخواه امضا شده برای امنیت ملی آمریکا مضر است، زیرا این عده اعضای کنگره را وارد مذاکرات بسیار حساسی می‌کند. مذاکراتی که در طول تاریخ نه تنها دهه‌ها، بلکه قرن‌ها میان رئیس جمهوری و دستگاه اجرایی و کشورهای خارجی صورت گرفته است.»

خانم ساکی همچنین گفت تمرکز دولت آمریکا بر روی جزئیات فنی و مفاد تعهد سیاسی توسط شرکت کنندگان در مذاکرات بوده است.

همزمان، هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین آمریکا نیز در رابطه با نامه سرگشاده ۴۷ سناتور جمهوریخواه به رهبران ایران واکنش نشان داد.

خانم کلینتون، عصر روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در سازمان ملل متحد، جمهوریخواهان را متهم به تلاش برای اخلال در مذاکرات اتمی با ایران کرد و گفت نامه اخیر سناتورهای جمهوریخواه، در تناقض با سنت سیاسی رهبری آمریکا بوده و باید این پرسش را مطرح کرد که قصد آنها از این نامه چه بوده است.

XS
SM
MD
LG