لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۹

آمریکا از ایران خواست به قوانین و روال قضایی خود احترام بگذارد


جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا
جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا

در پی جلوگیری قاضی پرونده جیسون رضائیان، خبرنگار زندانی روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در ایران، از ملاقات با مسعود شفیعی برای امضای قرارداد وکالت، وزارت خارجه ایالات متحده از ایران خواست که به قوانین قضایی خود احترام بگذارد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر پنجشنبه در واکنش به این خبر گفت «ما از گزارش‌هایی که وکیل مدافع منتخب خانواده جبیسون رضائیان نتوانسته است هنوز با وی ملاقات کند، و همچنین از گزارش‌های حاکی از تحت فشار گذاردن برخی از وکلای مدافع برای قبول نکردن وکالت جیسون، باخبر هستیم.»

به گفته خانم ساکی «این گزارش‌ها، در صورتی که صحت داشته باشند، بسیار نگران کننده است. آقای رضائیان نباید از انتخاب وکیل مورد نظر خود منع شود، یا نباید برای انتخاب وکیل تعیینی دولت ایران تحت فشار قرار بگیرد.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه، بار دیگر خواستار آزادی فوری جیسون رضائیان شد و گفت «از ایران می‌خواهیم که به قوانین و روال قضایی خود احترام بگذارد.»

جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار روزنامه وانشگتن پست، از حدود ۷ ماه پیش تاکنون در بازداشت موقت به سر می‌برد و به تازگی گفته شده است که اتهامش «جاسوسی» است.

خانواده آقای رضائیان در ایران، مسعود شفیعی وکیل دادگستری را به عنوان وکیل مدافع پرونده جیسون برگزیده‌اند، اما مسئولان قضایی تاکنون به او اجازه ملاقات با جیسون را نداده‌اند.

آقای شفیعی در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا گفت ابوالقاسم صلواتی، قاضی پرونده، به ماموران دستور داده است که تحت هیچ شرایطی به وی اجازه ورود به زندان و ملاقات ندهند.

طبق قوانین ایران، خود جیسون باید قرار وکالت با وکلیش را امضا کند.

XS
SM
MD
LG