لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

نمایندگان پارلمان فرانسه در سوریه با بشار اسد دیدار و گفتگو کردند


چهار نماینده پارلمان فرانسه در سفر به دمشق با بشار اسد رئیس جمهور سوریه دیدار و گفتگو کردند. پس از نا آرامی های سوریه که منجر به قطع روابط دیپلماتیک فرانسه و سوریه از مه ۲۰۱۲ شد، تاکنون هیچ مقام رسمی فرانسوی با بشار اسد دیدار و گفتگو نکرده بود.

از آن زمان پاریس با حمایت های سیاسی، نظامی و بشر دوستانه از اپوزسیون میانه رو سوریه، همواره خواستار خروج بشار اسد از قدرت بوده است. حالا سفر چهار نماینده پارلمان فرانسه به سوریه و دیدارشان با بشار اسد خبر ساز شده است.

این چهار نماینده که به احزاب سوسیالیست، «اتحاد برای جنبش مردمی» و «یو د ای» تعلق دارند، روز سه شنبه ۲۴ فوریه از طریق لبنان وارد سوریه شدند. به نوشته روزنامه لوموند تدارکات این سفر در خفا و با احتیاط بسیار انجام شده است.

ژاک میار یکی از این نمایندگان با تاکید بر این که سفرشان شخصی بوده است، به خبرگزاری فرانسه گفته است این چهار نماینده روز چهارشنبه بیش از یک ساعت با بشار اسد دیدار و گفتگو کرده اند و «همه چیز به خوبی انجام شد.»

این نماینده که حاضر به ارائه جزئیات بیشتر از محتوای گفتگویشان با رئیس جمهوری سوریه نشد، همچنین گفته است «ما به مراجع ذی صلاح گزارش خواهیم داد.»

به گفته او «این یک ماموریت شخصی برای گوش دادن، دیدن و بررسی آنچه اتفاق میافتد، است. ما سپس از این اطلاعات نتیجه گیری می کنیم.»

دیگر نمایندگانی که به سوریه سفر کرده اند ژرارد باپ (نماینده سوسیالیست و رئیس گروه دوستی فرانسه - سوریه در مجلس ملی فرانسه)، ژانپیر ویا (سناتور حزب یو ام پ، رئیس گروه دوستی فرانسه سوریه در سنای فرانسه) و فرانسوا زوشتو ( سناتور یو د ای، و عضو گروه دوستی فرانسه سوریه در سنای فرانسه) هستند.

شبکه فرانس ۲۴ به نقل از یک منبع دولتی در دمشق می نویسد نمایندگان پارلمان فرانسه روز سه شنبه به دیدار معاون وزیر امور خارجه سوریه، فیصل مقداد رفته اند و روز چهارشنبه با وزیر امور خارجه این کشور، ولید معلم دیدار و گفتگو خواهند کرد.

استفان لوفول سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه، پس از جلسه هیات دولت گفت این دیدار به «هیچ وجه اقدام رسمی و دیپلماتیک» فرانسه نبوده، بلکه «ابتکار عمل شخصی نمایندگان مجلس» بوده است.

الکساندر جورجینی یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه فرانسه نیز گفته است که این سفر با وزارت امور خارجه فرانسه هماهنگ نشده بود «همانگونه که لوران فابیوس روز پانزدهم فوریه اعلام کرده نمایندگان مورد نظر حامل هیچ پیام رسمی از سوی دولت فرانسه نیستند.»

رویکرد فرانسه در قبال جنگ داخلی سوریه در چند سال اخیر، پرهیز از هرگونه ارتباط با حکومت سوریه است.

فرانسه حتی طی ماه های گذشته و پس از پیوستن به ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش حاضر به شرکت در عملیات هوایی در خاک سوریه نشد و هرگونه همکاری با دولت بشار اسد برای مبارزه با اسلامگرایان رادیکال داعش را رد کرد.

روزنامه لوموند سفر این ۴ سیاستمدار فرانسوی را به عنوان «ترکی بر دیوار ساخته شده توسط دولت فرانسه میان پاریس و دمشق» توصیف می کند و از فشار بر کاخ الیزه و وزارت امور خارجه این کشور، برای بازنگری در سیاست خارجی فرانسه در قبال سوریه پس از حملات تروریستی ماه ژانویه در پاریس خبر می دهد. چرا که گروهی معتقدند که حکومت سوریه می تواند در ردیابی جهادگران فرانسوی که به داعش می پیوندند، کمک کند.

حتی در اتحادیه اروپا که تحریم های متعددی بر دمشق وضع کرده، کشورهایی از جمله اسپانیا، اتریش و جمهوری چک خواستار بازگشایی راه های ارتباطی با دولت سوریه هستند.

XS
SM
MD
LG