لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۰

دیدار سناتورهای آمریکایی با مقامات عربستان و قطر


سناتور حان مک کین
سناتور حان مک کین

هیاتی از سناتور های آمریکائی به سرپرستی جان مک کین ، سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا جداگانه با ولیعهد عربستان سعودی و امیر قطر دیدار و گفتگو کردند.

این هیات که از سناتور های جمهوریخواه، دمکرات و مستقل عضو کمیته نیروهای مسلح سنا تشکیل می شود، همچنین با احمد جربا، رئیس پیشین ائتلاف ملی سوریه که مورد حمایت غرب است و فرمانده برنامه آموزش و تسلیحات ِ عربستان سعودی گفتگو کردند.

عربستان سعودی و قطر از حامیان سر سخت مخالفان بشار اسد در سوریه هستند. دیدارهای هیات آمریکایی پس از آن صورت گرفت که پنتاگون اعلام کرد ، بیش از هزار نفر از نیروی نظامی و پشتیبانی ارتش آمریکا برای آموزش مخالفان معتدل سوری که بتوانند ، مناطق تحت تصرف داعش در سوریه را آزاد کنند ، به ترکیه ، عربستان سعودی و قطر اعزام می شوند. آدمیرال جان کربی ، سخنگوی پنتاگون گفته است ، آموزش شبه نظامیان معتدل سوری احتمالاً از اوائل بهار امسال آغاز خواهد شد.

در همین حال ، گروه خود خوانده ولت اسلامی ، داعش ، دستکم ۲۰۰ تن از ایزدی ها را که در ۵ ماه گذشته اسیر بوده اند آزاد کرده است.

به گفته مقام های رسمی،اکثر آزاد شدگان ، سالمندان و کودکان و اسرای بیمار هستند. در حمله داعش در ماه اوت سال گذشته به ایزدیان ، هزاران تن از ایزدی ها مجبور به فرار به مناطق کوهستانی اطراف سنجار شدند.

XS
SM
MD
LG