لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۰

مناسبات قطر با گروه‌های افراطی؛ تنش با آمریکا


مقاله روزنامه وال استریت ژورنال درباره منسبات آمریکا و قطر
مقاله روزنامه وال استریت ژورنال درباره منسبات آمریکا و قطر

در حالی که ایالات متحده آمریکا در تلاش است گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش را مهار کند، روابط قطر با پیکارجویان اسلامگرا موجب بروز تنش‌هایی در مناسبات دوحه با واشنگتن شده است.

روزنامه وال استریت ژورنال در گزارشی در همین زمینه، می‌نویسد در دور نخست ریاست جمهوری اوباما، برخی از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا خواستند یک اسکادران از جت‌های جنگنده آمریکا در قطر، در اعتراض به حمایت دوحه از گروه‌های افراطی در خاورمیانه، از آن کشور خارج شود. اما وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، این پیشنهاد را قبول نکرد و حضور یک فرماندهی نظامی منطقه‌ای در پایگاهی در آنجا را برای عملیات آمریکا در منطقه مهم دانست.

وال استریت ژورنال این رویداد را انعکاسی از اختلاف نظرهای دیرینه در داخل دولت باراک اوباما برسر اتحاد رو به گسترش آمریکا با قطر دانسته و در ادامه گزارش می‌افزاید، هر رویدادی که قطر را به متحدی ارزشمند برای آمریکا تبدیل می‌کند، همچنین منبعی برای نگرانی است: مناسبات قطر با گروه‌های اسلامگرا.

این گزارش همچنین به مشارکتی که جان کری وزیر خارجه آمریکا با دیپلمات‌های قطری بوجود آورده است، اشاره می‌کند و به نقل از مقامات وزارت خارجه می‌نویسد او از آنها به عنوان واسطه‌هایی برای رساندن پیام به گروه حماس در سرزمین‌های فلسطینی، طالبان افغانستان، گروه‌های شورشی جهادی در سوریه و همچنین لیبی استفاده می‌کند.

مقامات آمریکایی همچنین از قطر به دلیل استفاده از کانال‌های خود برای کمک به رهایی گروگان‌های غربی قدردانی کرده‌اند. طرفداران اتحاد با یمن، بویژه در وزارتخانه‌های دفاع و خارجه، می‌گویند قطر بخشی جدا نشدنی از پیکار علیه داعش است.

هواپیماهای جنگی ائتلاف برای حمله به مواضع گروه داعش، اغلب از پایگاه هوایی العدید در قطر به پرواز در می‌آیند. نیروی هوایی قطر همچنین اطلاعات و کمک‌های لجستیکی برای آنها فراهم می‌کند.

با این حال، قطر از نظر مالی و دیپلماتیک از گروه‌های شورشی در خاورمیانه پشتیبانی کرده است، از جمله برخی که خواهان برقراری شریعت هستند، یا با القاعده ارتباط دارند.

در ماه سپتامبر گذشته، وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد یک فرمانده داعش ۲ میلیون دلار پول نقد از یک بازرگان قطری دریافت کرد. هفته گذشته، قطر از مصر به دلیل بمباران نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی در لیبی که ۲۱ مسیحی مصری را گردن زده‌اند انتقاد کرد.

به نوشته وال استریت ژورنال، مقامات قطر در مصاحبه‌هایی برخی گزارش‌ها درباره این که دوحه به سازمان‌های تروریستی پول می‌دهد یا کمک مالی کرده است، را تکذیب کرده‌اند، اما گفته‌اند قطر حق دارد با حماس، اخوان المسلمین و دیگر جنبش‌های اسلامگرا که از حمایت گسترده در جهان عرب برخوردار هستند، روابط دیپلماتیک داشته باشد.

دینا شل اسمیت سفیر آمریکا در دوحه، مناسبات ایالات متحده و قطر را «اساسا خوب» توصیف کرد و گفت دو کشور منافع مشترک مهمی دارند، هر چند اختلاف نظرهایی هم با یکدیگر دارند.

وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و عرب می‌گوید در پی هشدارهای پیاپی واشنگتن و برخی کشورهای غربی، قطر کاهش حمایت از برخی گروه‌های افراطگرا را آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG