لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

نخست وزیر عراق: اقلیم کردستان نفت ندهد، بودجه نمی‌گیرد


تهدید حیدر العبادی به قطع سهم منطقه کردستان عراق از بودجه دولتی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

اختلاف مقامات دولتمرکزی عراق و رهبران اقلیم خودمختار کردستان بر سر واریز بودجه و تحویل نفت استخراج شده از آن منطقه، بار دیگر بالا گرفت.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق گفت اگر اقلیم کردستان در تحویل مقدار نفتی که در ماه دسامبر گذشته مورد توافق قرار گرفت، کوتاهی کند، سهم آنها را از بودجه دولت مرکزی پرداخت نخواهد کرد.

این در حالی است که رهبران منطقه خودمختار کردستان عراق نیز هشدار داده اند در صورتی که بغداد به تعهدات خود عمل نکند، از تحویل نفت به دولت مرکزی خودداری خواهند کرد.

نخست وزیر عراق همچنین گفته است که پرداخت بودجه اقلیم کردستان مشروط به مقدار نفتی است که برای تحویل به بغداد توافق کرده است.

آقای عبادی افزود «کردستان مقدار نفت مورد توافق با بغداد را به دولت مرکزی تحویل نداده است. من شنیده ام که مقام های کردستان می گویند، دولت به تعهد خود عمل نکرده است. این حقیقت ندارد. دولت کاملاً به تعهدات خود پایبند است. اما، منبع اصلی درآمد ما از نفت است. اگر کردستان نفت صادر نکند ، ما چگونه می‌توانیم به آنها پرداخت کنیم.»

مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودمختار کردستان عراق نیز گفته است به مفاد توافق با دولت مرکزی که در ماه دسامبر گذشته امضا شد، پایبند است و در صورتی که کردستان سهم ۱۷ درصدی خود از بودجه عراق را دریافت نکند ، صادرات نفت به بغداد را متوقف خواهد کرد.

بر اساس این توافق، کردستان باید روزانه ۵۵۰ هزار بشکه نفت از حوزه‌های نفتی خود و حوزه‌های نفتی کرکوک به بغداد تحویل دهد، که بغداد نیز به نوبه خود در ازای صادرات آن توسط شرکت بازاریابی نفت عراق ، سهم کردستان از بودجه را در اختیار کردستان قرار دهد.

بغداد همچنین در اعتراض به تصمیم کردستان مبنی بر صاردات مستقل نفت به ترکیه، پرداخت حقوق کارکنان دولتی در منطقه خود مختار کردستان را متوقف کرده است. یکی از معلمان شهر سلیمانیه در تجمع اعتراضی که هفته گذشته برگزار شد، گفت اگر حقوق کارکنان دولتی پرداخت نشود، دولت با بحران روبرو خواهد شد.

به گفته او «ما از دولت مرکزی عراق و دولت منطقه‌ای می‌خواهیم حقوق معلمان را پرداخت کنند، زیرا هر گونه تاخیری در پرداخت حقوق کارکنان، دولت عراق و دولت منطقه‌ای را با شکست روبرو می‌کند و مایه تاسف خواهد بود».

بیش از یک پنجم از جمعیت ۵ میلیون نفری اقلیم کردستان عراق، در استخدام دولت هستند که ماهانه ۸۴۰ میلیارد دینار معادل ۷۲۲ میلیون دلار حقوق می‌گیرند.

XS
SM
MD
LG