لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

توافق در مورد نحوه تقسیم درآمدهای حاصل از فروش نفت در عراق


دولت مرکزی عراق و اقلیم خود مختار کردستان در مورد صدور و نحوه تقسیم درآمدهای حاصل از فروش نفت به توافق رسیدند.

اگر چه این توافق موقتی است، اما می تواند در کوتاه مدت اختلاف عمیق را برطرف کرده و به ثبات کشور کمک کند.

اختلاف در اوایل سال جاری آغاز شد که مقام های اقلیم کردستان عراق نفت استخراج شده در این منطقه را بدون هماهنگی با دولت مرکزی به ترکیه صادر کردند و خشم دولت را برانگیختند.

دولت عراق این اقدام را مغایر با قانون اساسی کشور توصیف کرده و از ارسال ۱۷ درصد بودجه تخصیص یافته به کردستان خودداری کرد.

براساس توافق روز پنجشنبه ، دولت مرکزی ۵۰۰ میلیون دلار از بودجه ملی به اقلیم کردستان پرداخت می کند تا در ازا آن روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت از منطقه اقلیم کردستان را به فروش برساند.

اگر چه این توافق راه حلی بلند مدت برای رفع اختلافات نیست، اما به نظر کارشناسان گام مهمی در روابط طرفین محسوب می شود.

هوشیار زیباری وزیر دارایی کرد عراق، ابراز امیدواری کرده که این توافق به اختلاف ها پایان دهد.

به گفته آقای زیباری حل اختلاف دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق مستلزم اقدام فوری بود، زیرا به دلیل کاهش بهای نفت، کشور با بحران اقتصادی روبروست، و همین امر توان مالی برای رویارویی با گروه موسوم به دولت اسلامی به تحلیل برده بود.

اما هستند تحلیلگران دیگری که به محدودیت های این توافق اشاره می کنند. کرک سوول، تحلیلگر سیاسی و ناشر خبرنامه «عراق درون مرزی » می گوید ۱۵۰ هزار بشکه در روز تنها نیمی از صادرات نفتی است ، و ۵۰۰ میلیون دلار تنها نیمی از مبلغی است که اقلیم کردستان عراق باید ماهانه از دولت مرکزی دریافت کند، و دولت عراق موضوع های مهمتر و مشکل آفرین دیگر را مد نظر قرار نداده است. از جمله اینکه آیا بغداد به کردها اجازه خواهد داد که به صدور نفت ادامه دهند؟ اگر این اجازه را می دهد، چه کسی صادرات نفت کرکوک را کنترل خواهد کرد، زیرا این میدان نفتی در کنترل کامل اقلیم کردستان عراق است.

طبق توافق، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق قرار است برای حل مسائل باقی مانده ظرف ۳ روز آینده راهی بغداد شود.

XS
SM
MD
LG