لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

توضیحات وزارت خارجه آمریکا درباره مهلت مذاکرات اتمی با ایران


سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا پیرامون ابهام در مورد آخرین مهلت رسیدن به توافق نهایی در پرونده هسته ای ایران توضیحاتی به خبرنگاران داد.

جن ساکی روز دو شنبه گفت: «می دانم در مورد معنی پایان ماه مارس برای گفتگوهای ۱+۵ به رهبری اتحادیه اروپا با ایران سردرگمی به وجود آمده است.به نظر من بهترین کار مراجعه به سخنان جان کری، وزیر امور خارجه است که دقیقا هنگام توافق در ماه نوامبر ۲۰۱۴ در مورد تمدید مدت مذاکرات اظهار داشت و گفت: ما، ۱+۵ با ایران- این گفتگوها را برای ۷ ماه تمدید می کنیم، باهدف نهایی کردن توافق سیاسی طی ۴ ماه. و چنانچه بتوانیم زودتر این کار را به انجام برسانیم این کار را خواهیم کرد. در پایان ۴ ماه اگر بر سر مسائل عمده به توافق نرسیده باشیم، آن زمان می توانیم در مورد چگونگی ادامه کار تصمیم بگیریم.»

خانم ساکی در موارد توافق شده با سایر طرف ها به خبرنگاران گفت توجه شما را به بیانیه اتحادیه اروپا و ایران در مورد تمدید مدت مذاکرات در نوامبر جلب می کنم که جملات مشابهی به کار گرفته شده است: «ما قصد داریم بر اساس وضعیت کنونی گفتگوها را در کوتاه ترین زمان ممکن، تا ۴ ماه، تکمیل کنیم، و در صورت لزوم از زمان باقی مانده تا پایان ژوئن، برای نهایی کردن هر نوع کار تکنیکی و نگارش متن استفاده کنیم.»

XS
SM
MD
LG