لینکهای قابل دسترسی

دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۳

نسل جدید آسمان‌خراش‌های نیویورک؛ بلندتر و گران‌تر از قبل


بهای واحدهای مسکونی جدیدترین نسل آسمان‌خراش‌های ساخته شده در شهر نیویورک آمریکا، گاه حتی به ۱۵۰ میلیون دلار می‌رسد و البته ارتفاع آنها نیز، بیشتر از نسل های قبلی است.

یکی از جدیدترین آسمان‌خراش‌های مسکونی نیویورک در خيابان «پارک» ۴۲۶ متر ارتفاع دارد. این ساختمان در حال حاضر مرتفع‌ترین ساختمان مسکونی در نیمکره غربی است و البته این تنها آسمان‌خراش مسکونی این شهر نیست.

در حال حاضر ۱۲ آسمانخراش مسکونی در ناحیه منهتن نیویورک در حال ساخت هستند. قیمت متوسط برخی آپارتمان‌های آن حدود ۴۰ میلیون دلار است.

به‌گزارش روزنامه نیویورک تایمز بسیاری از این آپارتمان‌ها توسط شرکت‌های غیرفعالی خریداری می‌شود که از آن برای ترفندهای مالی استفاده می‌کنند.

ادوارد مرملستین، متخصص سرمایه‌گذاری ساختمان‌های مسکونی، می‌گويد، «ما شمار زیادی از خریداران بین‌المللی داریم که نیویورک را محل با ارزشی برای سرمایه‌گذاری می‌بینند. در مقایسه با سایر شهرها نیویورک را ارزان‌تر با امکان رشد بسياری می‌بینند.»

خرید این ساختمان‌ها توسط سرمایه‌گذاران خارجی مخالفان خود را دارد.

پل گولدبرگر، منتقد معماری، می‌گويد «خارجی‌ها مالیات بردرآمد نمی‌دهند، زیرا دفتر کارشان در اینجا نیست. اکثرا مالیات بر ملک را هم نمی‌پردازند و در قوانین منطقه‌بندی ما هم راه‌های گریزی وجود دارد که اجازه می دهد ساختمان‌های بلند بدون توجه به افکار عمومی ساخته شود.»

هیات مدیره محلی منهتن اخیرا به مساله این آسمانخراش‌ها پرداخته است.

لیلا لاجیسیکو، عضو هیات مدیره محل، می‌گويد «ساختمان‌ها سایه عظیمی روی سنترال پارک [پارک مرکزی شهر نيويورک] می‌اندازند و ما فقط در مورد یک ساختمان صحبت نمی‌کنیم. در مورد دست کم ۱۲ آسمان‌خراش صحبت می‌کنیم که برای این باریکه منهتن برنامه‌ریزی شده‌اند.»

در حالی که منتقدان این آسمان‌خراش‌ها می‌گویند سایه و سرمای ناشی از آن‌ها در زمستان باعث خواهد شد مردم نتوانند از بخشی از پارک مرکزی نیویورک استفاده کنند، سازندگان آسمان‌خراش‌ها همچنان به بنای آن‌ها ادامه می‌دهند.»

XS
SM
MD
LG