لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای ایران و آمریکا در ژنو آغاز شد


دور جدید گفتگوهای هسته‌ای ایران و آمریکا در ژنو آغاز شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

دور جدید گفتگوهای دو جانبه‌ هیات‌های مذاکره کننده‌ آمریکا و ایران به سرپرستی وندی شرمن و عباس عراقچی معاونان وزرای خارجه دو کشور از روز جمعه در شهر ژنو سوییس آغاز شد. به دنبال این گفتگوها که در چارچوب مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ برگزار می‌شود، قرار است وزیران خارجه ایالات متحده و ایران بار دیگر دیدار کنند.

وندی شرمن معاون وزارت خارجه آمریکا به همراه تیم مذاکره کننده هسته‌ای این کشور روز گذشته عازم سوئیس شد. بنابر اعلام اتحادیه اروپا، هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در ژنو حضور دارد.

قرار است گفتگوهایی در سطح معاونان وزاری امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران نیز روز شنبه برگزار شود.

به دنبال این گفتگوها، جان کری وزیر خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او در روزهای یکشنبه و دوشنبه بار دیگر دیدار و در باره جزییات توافق جامع احتمالی گفتگو خواهند کرد.

پس از آخرین دور از گفتگوهای هسته‌ای در حاشیه‌ اجلاس امنیتی مونیخ و دیدار‌های دوجانبه‌ وزیر امور خارجه‌ ایران با وزیران خارجه آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان و روسیه، خبرهایی از سوی برخی رسانه‌ها منبی بر پیشرفت‌هایی در مذاکرات و نزدیک شدن ایران و غرب به چارچوب توافق جامع، منتشر شد.

خبرهایی تایید نشده‌ای که حاکی از این بود که آمریکا ممکن است با تعداد سانتریفوژهای فعال بیشتری برای ایران موافقت کند به شرط آن که ایران با محدود کردن کارایی آنها ظرفیتشان را برای غنی سازی کاهش دهد.

اما هنوز جزئیات مذاکرات از سوی طرفین مذاکره کننده منتشر نشده. با این حال گفتگوهای هسته‌ای ایران و ۱+۵ پس از تمدید توافق ژنو در ماه نوامبر، با محور دیدار و گفتگوهای ایران و آمریکا برای رسیدن به چارچوب یک توافق جامع تا سی‌ام ماه مارس، یازدهم فروردین ماه پیش می‌رود.

طرفین مذاکره کننده از جمله جان کری وزیر خارجه آمریکا تاکید کرده‌اند در صورتی که به یک توافق سیاسی یا همان چارچوب توافق جامع تا ۳۱ مارس نرسند مذاکرات تمدید نخواهد شد.

XS
SM
MD
LG