لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ ایران ۲۱:۴۲

انتقاد آمریکا از اسرائیل برای افشای «گزینشی» مذاکرات اتمی با ایران


جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید آمریکا

سخنگوی کاخ سفید آمریکا روز چهارشنبه اسرائیل را متهم کرد با فاش کردن بخش‌هایی خارج از متن و گزینشی از گفتگوهای هسته‌ای آمریکا با ایران، موضع واشنگتن را تحریف کرده است.

جاش ارنست در نشست خبری روزانه خود در کاخ سفید گفت بدون تردید برخی از حرف‌هایی که اسرائیلی‌ها در مورد موضع آمریکا در مذاکرات گفته‌اند، دقیق نبوده است و افزود «ایالات متحده می‌داند که ضرورت دارد تا آشکارا درباره مذاکرات صحبت نکند و می‌خواهد اطمینان حاصل کند که بخش‌هایی از متن مسایلی که در مذاکرات مطرح می‌شود، گزینشی نباشد و بصورتی فاش نشود که موضع آمریکا و متحدانش را در مذاکرات تحریف کند.»

سخنگوی کاخ سفید در ادامه افزود «تردیدی نیست که برخی مطالبی که اسرائیل برای مشخص کردن موضع ما در این گفتگوها فاش کرده، ابدا درست نبوده است.»

وی همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد پرونده قتل دادستان آرژانتین و ارتباط این پرونده با ایران گفت «بطور حتم ما نگرانیم که در کشوری مانند آرژانتین که ما روابط بسیار قوی با آن داریم، سوالاتی درباره حکم قانون و اجرای عدالت مطرح شده. ولی مطلب بخصوصی در مورد روند این پرونده و این که نقش مناسبی که آمریکا باید ایفا کند ندارم.»

پیشتر آرژانتین از آمریکا خواسته بود موضوع بمبگذاری در مرکز یهودیان این کشور در سال ۱۹۹۴ را در مذاکرات هسته‌ای با ایران بگنجاند و بدین ترتیب به حل این مسأله کمک کند.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز چهارشنبه اسرائیل را به «تقسیم گزینشی» اطلاعات متهم کرد، اما حاضر نشد در باره اطلاعاتی که گفته می‌شود اسرائیل دستچین کرده است، توضیح دهد. او همچنین از ارائه جزئیاتی درباره رایزنی‌هایی که بین اسرائیل و آمریکا در مورد مذاکرات هسته ای ایران انجام می گیرد ، خودداری کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انتقاد علنی کاخ سفید و وزارت خارجه از متحد دیرینه آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که مذاکرات بین ایران و شش قدرت جهانی گروه ۱+۵ به مرحله حساسی رسیده و قرار است تا پایان ماه مارس (اوایل فروردین ماه) بر سر چارچوب اساسی توافق موافقت شود.

XS
SM
MD
LG