لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۳

شور و شوق مردم شرق آسيا به مناسبت آغاز سال نو


برخلاف چین، همسایه‌ای که سال «گوسفند» را جشن می‌گیرد، ویتنام سال «بز» را گرامی می دارد، حیوانی از منطقه البروج که نشانه تقویم قمری ویتنامی در سال ۲۰۱۵ است.

با نزدیک شدن سال نو در برخی کشورهای شرق آسیا، هزاران نفر به بازارهای هنگ کنگ و هانوی پایتخت ویتنام هجوم برده‌اند. آغاز سال نو با تعطیلاتی سه روزه همراه است، که از نیمه شب پنجشنبه ۳۰ بهمن آغاز می شود.

سال نو قمری که در ویتنام به آن «تِت» می گویند، امسال در ۳۰ بهمن آغاز می‌شود.

برخلاف چین، همسایه‌ای که سال «گوسفند» را جشن می‌گیرد، ویتنام سال «بز» را گرامی می دارد، حیوانی از منطقه البروج که نشانه تقویم قمری ویتنامی در سال ۲۰۱۵ است.

به اعتقاد ویتنامی‌ها، بز سمبل صبوری و صلح است.

روز چهارشنبه ۲۹ بهمن در بخش قدیمی هانوی، خیابان‌ها پر از مردمی است‌که اشیای تزئینی با نقش بز به‌ رنگ‌های طلایی و قرمز می‌خرند؛ رنگ‌هایی که به‌ باور عامه، خوشبختی و ثروت به‌ همراه می‌آورند.

پاکت‌های قرمز رنگی‌ که به‌ نقش بز مزین شده‌اند نيز بسیار محبوب‌ هستند. این پاکت‌ها به‌شکل سنتی حامل پول‌هایی هستند که در سال نو دست‌ به‌ دست می‌شوند.

شکوفه‌های هلو در ویتنام آمدن بهار را ندا می‌دهند و گل‌های تزئینی معمول در سال نو هستند ولی در هنگ‌کنگ دکه‌هایی سنتی بر پا می‌شوند که شکوفه‌های آلو و غذاهای فصلی و هدیه می‌فروشند و بسیاری از محصولات به‌ نقش گوسفند مزین هستند.

ياسمين وونگ، مسئول استخدام نیروی انسانی، می‌گويد امیدوار است همه در هنگ کنگ خوب و سالم باشند و خانواده و کار خوبی داشته باشند.

امسال اما گوسفندها و بزها جایگزین هم می‌شوند چرا که هر دو بیانگر مفاهیم و سنت‌هايی مشابه هستند.

علاوه‌ بر این، امسال محصولاتی جدید خریداران بازار بزرگ در ویکتوریا پارک در مرکز شهر هنگ کنگ را به‌ وجد آورده است.

دکه‌هایی‌که محصولاتی مربوط به‌ جنبش دموکراسی را می‌فروشند که روی چترها و هدایا چاپ شده‌اند. در این‌ میان طرح‌های منقش به‌‌ تصویر رئیس اجرایی هنگ کنگ، یعنی «چوون یینگ»، بسیار محبوب‌اند.

XS
SM
MD
LG