لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

جان کری بر لزوم افزایش تبادل اطلاعات در مبارزه با تروریسم تاکید کرد


وزیر خارجه ایالات متحده، نشستی را برای مبارزه با پیوستن شهروندان خارجی به گروه‌های افراطی مانند داعش برگزار کرد و در آن بر لزوم افزایش تبادل اطلاعات در مورد تروریست‌ها در بین کشورهای مختلفت تاکید کرد.

به گفته جان کری هدف این گروه‌ها تنها جنایت است و آنها می‌خواهند برداشتی غلط از یک ایدئولوژی قرن هفتمی را در قرن بیست و یکم مستقر کنند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را خطرناک‌ترین گروه برای جهان خواند و هشدار داد که نباید توانایی این گروه افراطی را در جذب نیروی خارجی دست کم گرفت.

وی افزود «رهبران داعش خبیث هستند، اما همه می‌دانیم که ساده لوح نیستند. به این خاطر است که بیشتر بمبگذارهای انتحاری و آنهایی که در خط مقدم می‌جنگند، اعضای خارجی آن گروه هستند. رهبران (داعش) در جمع انتحاری‌ها نیستند. آنها دستور می‌دهند و می‌گذارند افراد ساده لوح که از خارج به آنها پیوسته‌اند، بهای مأموریت آنها را بپردازند.»

به گفته آقای کری، خطر عمده نیروهای خارجی وابسته به داعش، بازگشت آنها به کشورهای خود و ترویج ایدئولوژی آن گروه و همچنین دست زدن به اعمال تروریستی در داخل کشور است. قرار است آمریکا همکاری خود با پلیس بین المللی، اینترپل، را افزایش دهد.

وزیر خارجه آمریکا، همچنین در مقاله‌ای در روزنامه وال استریت ژورنال نوشت که هدف واشنگتن از مبارزه با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، نشان دادن قدرت جوامع صلح‌دوست است.

آقای کری با اشاره به نشست مبارزه با افراط‌گرایی که در واشنگتن برگزار می شود، نوشته است که توصیه‌های این نشست دستورالعملی است برای شناسایی و به‌ اجرا گذاشتن بهترین راه‌های مقابله با افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، که به‌ عنوان یک موضوع کلیدی در اجلاس آتی مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز مطرح خواهد شد.

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه افزود، قرن بیستم، قرن مبارزه با رکود اقتصادی، برده داری، فاشیسم و تمامیت‌خواهی بود و اکنون با ظهور و گسترش افراط‌گرایی خشونت‌آمیز، جوامع، کشورها و حاکمیت قانون در جهانمان به چالش گرفته شده‌اند.

XS
SM
MD
LG