لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۵

تلاش فعالان ترکیه برای احیای امید به زندگی در میان پناهجویان سوری


تلاش فعالان ترکیه برای احیای امید به زندگی در میان پناهجویان سوری
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:48 0:00

بیش از ۵ میلیون نفر در جریان جنگ داخلی سوریه به کشورهای همسایه پناهنده شده‌اند، که یک میلیون و پانصد هزار نفر از آنها در ترکیه بسر می‌برند. گروهی از انسان‌دوستان و فعالان ترکیه با تشکیل انواع کلاس‌ها تلاش می‌کنند به این پناهندگان سوری کمک کنند.

در مرکز ویژه پناهندگان در شهر شانلورفا (اورفا) در جنوب شرقی ترکیه، برای پناهندگان کلاس‌های آموزش زبان ترکی برگزار می‌شود و فعالان ترک تلاش می‌کنند با آموزش خیاطی و نقاشی، احساس وابستگی پناهندگان به‌ زندگی را افزایش دهد.

محمود صلیبی، از فعالان اجتماعی، در باره اين فعاليت‌ها گفت «وقتی پناهنده‌ها این کارها را می‌کنند، احساس امید بیشتری پيدا می‌کنند. آن‌ها می‌گويند، ما می‌توانیم! آنها وقتی از سوریه به ترکیه آمدند، امید نداشتند بتوانند به زندگی ادامه دهند. ما با کارهای ساده شروع می‌کنیم تا احساس تعلق به‌ زندگی در آنها پیدا شود.»

«این پناهندگان در بسیاری موارد، نابودی خانه و زندگی و کشته شدن هموطنان خود را به چشم دیده‌اند و به‌درجات گوناگون از ترس و دلهره و اضطراب و تشویش رنج می‌برند.»

کودکان آسیب پذیرترین گروه از پناهندگان را تشکیل می‌دهند و در این مرکز هم برای آنها برنامه‌های ویژه‌ای ترتیب داده شده است.

اوموتکان یوکسل، از فعالان مرکز اورفا، در اين‌ زمینه گفت «اول که بچه‌ها به‌اینجا آمدند، همیشه ساکت بودند. اما بعد از یکی دو ماه، توانستند برای خود کلاس‌های تئاتر تشکیل بدهند. ما حس اعتماد به‌نفس و اعتماد به خود را در آنها افزایش می‌دهیم، که به‌نظر من، بزرگترین دستآورد ما در این مرکز است.»

مرکز فرهنگی اورفا با ۳۴ کارمند تمام وقت و تقریبا ۱۰۰ داوطلب، در حدود ۲۰ هزار پناهنده سوری را تحت پوشش قرار داده است.

XS
SM
MD
LG