لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

توفان شن زندگی را در مصر و اسرائیل مختل کرد


توفان شن زندگی را در مصر و اسرائیل مختل کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

یک روز پس از توفان شنی که آسمان مصر و به ویژه پایتخت آن کشور را تیره و تار کرد، تلاش برای پاکسازی قاهره آغاز شده است.

این توفان، که در اسرائیل و نوار غزه نیز خسارت هایی وارد آورد، برای مدتی کانال سوئز و فرودگاه قاهره را به تعطیلی کشاند، اما بزرگترین فرودگاه اسرائیل همچنان به کار ادامه داد.

در پایتخت مصر با آن که توفان شن میدان دید رانندگان را به وضوح کاهش داد، اما به نظر می رسید تاثیری بر سرعت خودروها نداشته است. هوای مصر در این موقع از سال معمولا آفتابی و گرم است، و مصری ها با توفان شن بیگانه نیستند.

تندباد باعث شد مقام های مصری از ورود کشتی های تازه وارد به کانال سوئز جلوگیری کنند، و حرکت کشتی های عبوری از کانال نیز متوقف شد.

نگهداری انواع کبوتر و پرواز دادن روزانه آن ها، که از تفریحات برخی از جوانان در خاورمیانه است، در مصر نیز رواج دارد، و قایقرانی بر روی رود نیل نیز، یکی دیگر از تفریحات مردم شمرده می شود. اما توفان شن اخیر که از صحراهای بی آب و علف آفریقا در جنوب مصر به راه افتاده بود، جوانان مصری را برای مدتی از این دو تفریح مورد علاقه شان محروم کرد.

توفان شن شدید، میدان دید در شهر غزه را نیز به میزان زیادی کاهش داد و امواج سرکش دریای مدیترانه باعث شد ماهی‌گیران فلسطینی نتوانند از قایق های خود استفاده کنند.

این توفان، برنامه های گردشگری و زیارتی جهانگردان از اورشلیم را نیز مختل کرد و سازمان محیط زیست اسرائیل اعلام کرد هوای آن کشور به بالاترین میزان آلودگی در پنج سال اخیر رسیده است.

اما فرودگاه بن گوریون در حومه شهر تل آویو، که بزرگترین فرودگاه اسرائیل است و هر سال تقریبا ۱۵ میلیون مسافر داخلی و خارجی از آن عبور می کنند، همچنان به فعالیت ادامه داد.

XS
SM
MD
LG