لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۳

گفتگوهای هسته‌ای ایران و اروپا در استانبول پایان یافت


گفتگوهای هسته‌ای ایران و اروپا در استانبول برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00

پس از چند دور مذاکرات دوجانبه بین ایران و ایالات متحده با هدف دستیابی به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران، نمایندگان ایران و سه کشور عمده اروپایی روز پنجشنبه در استانبول ترکیه دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش نیلوفر پورابراهیم خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، مدیران سیاسی وزارتخانه‌های امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، با عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران، ریاست هیات‌های مذاکره کننده امروز را بر عهده داشتند.

آقای عراقچی در پایان این مذاکرات یک روزه، هرچند آن را «بسیار مفید» و «امیدوار کننده» توصیف کرد، اما گفت «در موضعی نیستیم که بتوانیم بگوییم پیشرفت داشتیم، و هنوز برای قضاوت زود است.»

معاون وزیر خارجه ایران در ادامه افزود «ماراتن مذاکره با شش کشور دارای مواضع ناهمسان، آسان نیست؛ و هر چه به جزئیات نزدیک می‌شویم، اختلاف نظر‌ها بیشتر می‌شود.»

در این نشست هلگا اشمیت معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز شرکت داشت و بنابر اعلام اتحادیه اروپا، حضور او حاکی از تعهد و جدیت این سه کشور، و همچنین دیگر کشورهای اروپایی در تسریع مذاکرات و به نتیجه رسیدن هرچه سریع‌تر مذاکرات است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، یک دور از این مذاکرات صبح پنجشنبه انجام شد و دور دوم نیز بعد از ظهر دنبال شد.

این مذاکرات در قالب کلی گفتگوهای ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۵+۱، شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان، انجام می‌شود.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که چرا در این گفتگوها نماینده‌ای از ایالات متحده حضور نداشت، گفت در چند ماه گذشته جان کری چندین مذاکره دوجانبه با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود و همینطور ملاقات‌های جداگانه با همتایان خود در دیگر کشورهای عضو گروه ۱+۵ داشته است.

وی در ادامه افزود جلسه امروز با اروپایی‌ها است و ما هم بطور مرتب با اروپایی‌ها در رایزنی هستیم.

عباس عراقچی پیش از آغاز گفتگوهای امروز، با بیان این که درباره همه موارد صحبت خواهیم کرد، گفت «البته دو موضوع اصلی غنی‌سازی وتحریم‌ها موضوعات اصلی ما هستند، که در این دور از مذاکرات در مورد آن گفتگو می‌کنند ... غرض این است که در مذاکرات فشرده‌تری، بتوانیم به زمان سرعت بدهیم و برای اختلافات موجود راه حلی پیدا کنیم.»

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز روز پنجشنبه در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت «در حال حاضر در خصوص جزئیات و موضوعات ریز کارشناسی بحث می‌کنیم، در خصوص کلیات توافق هست و آنچه هنوز در مورد آن بحث وجود دارد جزئیات است.»

آقای ظریف در ادامه گفت «در برخی موارد در جزئیات نزدیک‌تر هستیم و در برخی دیگر نیاز به کار بیشتری هست که همکاران ما در مورد آن مشغول بحث و رایزنی‌ هستند.»

XS
SM
MD
LG