لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۲

ساخت جاده در جنگل ابر رد شد


جنگل ابر زنده می ماند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

شورای عالی محیط زیست به ریاست حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست ۲۹ دی ماه اعلام کرد جنگل ابر منطقه حفاظت شده است و ساخت جاده در طبیعت بکر کشور آثار زیان‌بار زیست محیطی در پی خواهد داشت.

این پاسخی مثبت به مطالبات چندین ساله تلاشگران محیط زیست است که خواهان حفظ منطقه‌ای هستند که به عنوان بخشی از ذخیره‌گاه زیست کره جنگل‌های هیرکانی در استان گلستان شناخته می‌شود.

همین طبیعت و هوای پاک باعث جلب توجه نهادهای متعددی برای ساخت ویلاهای تابستانی شد.

کلنگ ساخت جاده در دل جنگل ابر نخستین بار در دوران محمود احمدی نژاد زمین زده شد اما تلاشگران محیط زیست با اعتراض های گسترده در منطقه مانع از پیشبرد پروژه جاده سازی شدند. حتی دستگیری و امنیتی قلمدادکردن اعتراض های زیست محیطی برای مرعوب کردن مخالفان جاده راه به جایی نبرد و پیمانکاران پروژه نتوانستند به کار خود ادامه دهند و جاده سازی متوقف شد.

با این همه نهادهای قدرتمند نظامی مالی بار دیگر و این بار به پشتیبانی ۱۵۰ نماینده اصولگرای مجلس برای ساخت جاده در جنگل ابر تلاش خود را آغاز کردند. از این رو این نمایندگان نامه سرگشاده ای به رئیس جمهوری نوشته خواستار ادامه احداث جاده شدند.

حالا محمد رضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اطمینان می‌گوید از این پس ایجاد جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است.

جنگل ابر بین شاهرود و علی آباد در استان گلستان، با ۳۵ هزار هکتار وسعت، یکصد و چهاردهمین اثر طبیعی است که در سال ۱۳۸۹ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی است که با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط کشور است. این جنگل بیشتر روزهای سال پوشیده از ابر است و به همین دلیل به جنگل ابر مشهور شده است.

XS
SM
MD
LG