لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۸

وعده «خانه تکانی بزرگ» در دستگاه اطلاعاتی آرژانتین


پیشنهاد انحلال دستگاههای اطلاعاتی آرژانتین در ارتباط با پرونده آمیا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

رئیس جمهوری آرژانتین گفت دولتش در تبرئه مقام‌های ایرانی در پرونده آمیا نفعی نداشته است. این نخستین اظهار نظر رسمی کریستینا فرناندز در ارتباط با اتهاماتی است که آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتین، پیش از مرگ مشکوکش متوجه دولت کرده بود.

رئیس جمهوری آرژانتین در این اظهار نظر ضمن رد اتهام های دادستان فقید، وعده داد در دستگاه‌های اطلاعاتی کشور یک «خانه تکانی بزرگ» انجام دهد.

پیکر بی جان آقای نیسمان، دو هفته پیش و درست روزی که قرار بود درباره اتهاماتی که به دولت خانم فرناندز وارد کرده بود در کنگره شهادت دهد، در منزلش پیدا شد. او که مسئول رسیدگی به پرونده انفجار مرکز یهودیان آرژانتین بود، خانم فرناندز را متهم کرده بود که پنهانی با جمهوری اسلامی ایران توافق کرده است که پرونده انفجار آمیا را ببندد.

رئیس جمهوری آرژانتین، که پنجشنبه گذشته گفته بود متقاعد شده است که مرگ آقای آلبرتو نیسمان خودکشی نبوده است، در نامه خود به کنگره به حضور عوامل خودسر در دستگاه اطلاعاتی آن کشور اشاره کرده و می گوید امکان دارد آنها در مرگ دادستان دخالت داشته باشند.

خانم فرناندز در مورد مستنداتش در متهم کردن عوامل خودسر اطلاعاتی مدرکی ارائه نکرده، اما در نطقی تلویزیونی گفت شخصا بر دستگاه های اطلاعاتی نظارت خواهد داشت. رئیس جمهوری آرژانتین وعده داده است تا آخر هفته پیشنهادهای اصلاحی خود را به کنگره تسلیم کند.

با آ نکه پیش از این مقام های دولتی اتهامات آقای نیسمان علیه دولت را بی اساس قلمداد کرده بودند، اما خانم فرناندز با صراحت بیشتری به رد آنها پرداخت و گفت «این اتهام بی اساس، و مرگ دادستان نیسمان، به نظر می رسد با یادداشت تفاهم پیشین و تبرئه متهمان انفجار آمیا ارتباط مستقیمی داشته باشد، اما در واقعیت کسی خواهان این وضعیت نبوده است.»

خانم فرناندز گفت از این که در این زمینه مورد بازجویی دادستان ها قرار بگیرد باکی ندارد و در ادامه افزود «هیچ کس نمی تواند از من باج خواهی کند. کسی نمی تواند مرا بترساند. من ترسی از آنها ندارم. آنها نمی توانند از این راه آرژانتین را در انحصار بگیرند. اما دستگاه قضایی هم به یک اصلاح ریشه ای نیاز دارد».

رئیس جمهوری آرژانتین همچنین گفت هدف یادداشت تفاهم سال ۲۰۱۳ میلادی (۱۳۹۲ خورشیدی) با ایران، که این همه در آرژانتین مورد انتقاد واقع شده، این بود که با همکاری دو جانبه، عدالت سرانجام در مورد عاملان آن انفجار اجرا شود.

جمهوری اسلامی ایران پیوسته در دو دهه گذشته هر نوع دست داشتن در انفجار مرکز یهودیان آرژانتین را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG