لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۱

سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس مشترک کنگره


پرزیدنت اوباما در سخنرانی خود در اجلاس مشترک سالانه کنگره گفت رهبری آمریکا در این است که قدرت نظامی را با دیپلماسی نیرومند در هم بیامیزد.

در مورد تهدید تروریسم، آقای اوباما گفت ایالات متحده در کنار مردم سراسر جهان که تند روها آنها را هدف گرفته اند ایستاده است : «ما به دنبال کردن تروریست ها و از هم پاشیدن شبکه های آنها ادامه خواهیم داد، و این حق را برای خود محفوظ نگاهمیداریم که یک جانبه عمل کنیم، کاری که ما، از زمانی که من وارد کاخ سفید شدم، برای از بین بردن تروریست هایی که تهدیدی مستقیم برای ما و متحدانمان هسنتند، بگونه ای خستگی ناپذیر انجام داده ایم.»

آمریکا در تلاش برای محروم ساختن تروریست ها از امنگاه، با ملت ها از جنوب آسیا تا آمریکای شمالی مشارکت دارد. در عراق و سوریه، رهبری آمریکا، از جمله قدرت نظامی، پیشروی داعش را متوقف می کند. آمریکا برای تضعیف و شکست نهایی این گروه تروریستی، ائتلاف گسترده ای شامل کشورهای عرب را رهبری می کند.

آمریکا همچنین با مخالفت با تهاجم روسیه و پشتیبانی از دموکراسی اوکراین، قدرت دیپلماسی خود را نشان می دهد.

در مورد کوبا، آمریکا به سیاست ۵۰ ساله انزوای آن به سود تعامل سازنده پایان می دهد.

دیپلماسی در مورد ایران نیز در حال جواب دادن است. برای نخستین بار در یک دهه، آمریکا پیشرفت برنامه اتمی را متوقف ساخته و موجودی مواد اتمی آنرا کاهش داده است.

در نگاهی به آینده، امنیت سایبری خواهد بود که بر اهمیت آن افزوده می شود. پرزیدنت اوباما گفت « هیچ هکری نباید قادر باشد شبکه های ما را از کار بیاندازد، اسرار تجارتی ما را سرقت کند، یا به حریم خضوصی خانواده های آمریکایی، به ویژه کودکان، حمله کند.»

در غرب آفریقا، سربازان، دانشمندان و مسئولان مراقبت های بهداشتی و پزشکی آمریکا ، برای متوقف کردن پیشروی بیماری ابولا و نجات مردم فعالیت می کنند. در همین حال، ایالات متحده در منطقه آسیاپاسیفیک، اتحادیه هایش را نوسازی می کند تا مسلم سازد که ملت های دیگر در اختلافات تجارتی و دریایی مقررات را رعایت کنند.

آمریکا متعهد است قدرت خود را با دیپلماسی تطبیق دهد، ائتلاف های جدید بوجود آورد، و همیشه بر اساس ارزش های خود پیش برود. پرزیدنت اوباما گفت « این چیزی است که ما را استثنایی می سازد و نیرومند نگاه می دارد. »

XS
SM
MD
LG