لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

اجرای دومین دور حکم شلاق وبلاگ‌نویس سعودی به تاخیر افتاد


رائف بداوی وبلاگ‌نویس سعودی که به زندان، جریمه نقدی و شتحمل هزار ضربه شلاق محکوم شده است
رائف بداوی وبلاگ‌نویس سعودی که به زندان، جریمه نقدی و شتحمل هزار ضربه شلاق محکوم شده است

عربستان سعودی اجرای دور دوم حکم شلاق یک فعال و وبلاگ‌نویس آن کشور به نام رائف بداوی را، به دلایل پزشکی، به تاخیر انداخت.

آقای بداوی جمعه گذشته نخستین ۵۰ ضربه از یک هزار ضربه شلاق که طبق حکم دادگاه قرار است هر هفته اجرا شود را دریافت کرد، و قرار بود روز جمعه و پس از مراسم نماز، برای بار دوم شلاق زده شود.

گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از بیانیه سازمان عفو بین الملل حاکی است معاینات پزشکی نشان داده است که جراحات قبلی این وبلاگ‌نویس هنوز التیام نیافته و او قادر نخواهد بود دور دیگری از ضربات شلاق را تحمل کند.

این بیانیه همچنین می‌گوید به توصیه پزشکی که او را معاینه کرده است، اجرای حکم شلاق تا هفته آینده به تاخیر افتاده است؛ با این حال هنوز مشخص نیست آیا مقامات این درخواست را کاملا رعایت خواهند کرد یا نه.

رائف بداوی، که وبسایت شبکه لیبرال سعودی را راه‌اندازی کرده بود، در ماه ژوئن ۲۰۱۲ میلادی (۱۳۹۱ خورشیدی) به اتهاماتی، از جمله تخلفات سایبری و سرپیچی از دستورات پدر – که در عربستان سعودی جرم تلقی می‌شود – دستگیر شد.

دادستان درخواست کرده بود او به اتهام ارتداد، که در عربستان با مجازات مرگ همراه است، محاکمه شود، اما قاضی دادگاه این اتهام را رد کرد.

آقای بداوی سال گذشته به ۱۰ سال زندان، یک میلیون ریال سعودی جریمه نقدی و همچنین یک هزار ضربه شلاق محکوم شد.

ایالات متحده آمریکا هفته گذشته از عربستان سعودی خواست مجازات شلاق وی را لغو کند.

XS
SM
MD
LG